Polityka i Społeczeństwo

Sędzia Juszczyszyn gorzko skomentował działania PiS wobec sądów. “Kampania nienawiści, polityczny zamach na niezależność”

Screen/ YouTube / Gazeta Olsztyńska

Sędzia Paweł Juszczyszyn był gościem podczas obchodów 40-lecia Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. – Przez ostatnie lata nie mamy do czynienia z reformą, tylko politycznym zamachem na niezależność – mówił o zmianach w sądownictwie, których dokonuje PiS.

Częścią obchodów upamiętniających 40-lecie Porozumień Sierpniowych w Gdańsku jest otwarcie przy Europejskim Centrum Solidarności „Strefy Społecznej”. W namiotowym miasteczku można wziąć udział w różnych debatach, wystawach czy koncertach. W sobotę gościem Strefy był sędzia Paweł Juszczyszyn. Odpowiadał na pytania dotyczące reform sądownictwa, które przeprowadza PiS, mówił o wadze niezależności wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie.

PiS niszczy zaufanie do sądów

Juszczyszyn mówił, jak ważne jest zaufanie obywateli do sądu. Podkreślał, że bez zaufania wymiar sprawiedliwości nie może pełnić swojej funkcji, gdyż pojawiają się wątpliwości co do bezstronności wyroku i chęć jego podważenia.

To, co najgorszego zrobiła władza polityczna w Polsce, to podważała właśnie na wielu płaszczyznach zaufanie do sędziów – od kampanii nienawiści, propagandy w mediach rządowych, gdzie sędziów chce się odseparować od społeczeństwa, przypiąć łatkę najwyższej kasty, obrzucić najgorszymi epitetami. To wszystko podważa zaufanie, które będzie bardzo trudno odbudować, ale nie jest to niemożliwe, bo służą temu takie spotkania jak to – powiedział sędzia.

Juszczyszyn przyznaje, że reforma sądownictwa jest potrzebna, lecz nie taka, jaką forsuje PiS.

Wymiarowi sprawiedliwości niezbędna jest reforma, ale proszę zauważyć, że przez ostatnie lata nie mamy do czynienia z reformą, tylko politycznym zamachem na niezależność sądownictwa. Poza tym ja w sądzie nie widzę żadnych praktycznych zmian – powiedział sędzia. Zauważył, że działania rządu doprowadziły do tego, że postępowania trwają dłużej, a sędziowie mają coraz więcej spraw.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie