Polityka i Społeczeństwo

Schetyna dogania Kaczyńskiego. Tygodniowy przegląd sondaży

Schetyna dogania Kaczyńskiego. Tygodniowy przegląd sondaży
Platforma Obywatelska RP

Premier Morawiecki w sobotę po raz dwudziesty piąty próbował wcisnąć Polakom kit w postaci PiS-Light. Wiemy jednak, że takie produkty są, wbrew pozorom, niezdrowe, a ich założeniem jest po prostu naciąganie naiwnych. Podobnie robi partia rządząca, bo po prostu czyta sondaże, a te stają się coraz bardziej dla nich niepokojące.

Koalicja Obywatelska przebija „szklany sufit”

Ostatni sondaż Ibris dla onet.pl nie pozostawia złudzeń – to tylko kwestia czasu, kiedy KO dogoni PiS. Ten ostatni może liczyć na 38,2 proc. poparcia, podczas gdy PO łącznie z .N aż na 34 proc. Różnice pomiędzy tymi blokami zaczynają zbliżać się do wartości błędu statystycznego. Na trzecim miejscu, z dużą stratą do dwójki liderów, znalazło się SLD. Może on liczyć na poparcie 8,2 proc. Polaków. Tuż za podium uplasowało się ugrupowanie Kukiz’15. Jego wynik to 5,2 proc. PSL z poparciem 4,2 proc. nie wchodzi w ogóle do sejmu.

Morawiecki ma powody do zmartwienia

W wyżej opisanym badaniu ankietowani zostali zapytani również, jak oceniają działalność premiera Mateusza Morawieckiego. Prawie 23 proc. odpowiedziało, że „zadecydowanie dobrze”, a 22,4 „raczej dobrze”.„Zdecydowanie źle” o pracy premiera wypowiada się 27,9 proc., a 20,5 proc. „raczej źle”.

Z pewnością na ten negatywny wynik miała afera KNF, ponieważ według sondażu, także Ibris dla onet.pl, zmieniła ona stosunek do rządu Morawieckiego aż u 36 proc. badanych. Należy założyć że zmiana ta nie była korzystna dla Morawieckiego.

 

Duda traci, Tusk zyskuje

Gdyby druga tura wyborów prezydenckich odbywała się dzisiaj, z nieznaczną przewagą Andrzej Duda wygrałby z Donaldem Tuskiem (50 proc. do 45 proc.). Tak wynika z sondażu Millward Brown dla „Faktów” TVN oraz TVN 24. Dla obecnego prezydenta jest to wynik o 3 punkty proc. gorszy w porównaniu z poprzednim badaniem, natomiast dla Przewodniczącego RE o jeden punkt lepszy w porównaniu z badaniem z kwietnia.

Jeżeli tendencja ta utrzyma się, Tusk może spokojnie myśleć o prezydenturze, zresztą wystarczy porównać bieżące „kampanie” obu polityków:

Jednak, gdy przyjrzymy się wynikom innego sondażu, tej samej pracowni, dotyczącego powrotu Tuska do polskiej polityki, to okaże się, że ponad połowa ankietowanych nie oczekuje jego powrotu, natomiast 37 proc. chętnie widziałby go ponownie jako rozgrywającego polityka krajowego. Chociaż, pytanie zostało niefortunnie skonstruowane, bo oczekiwanie wcale nie musi oznaczać chęci powrotu, a jego brak może wynikać z określenia przez badanych prawdopodobieństwa jego powrotu. Powinno ono raczej brzmieć: „Czy chcesz, żeby Tusk powrócił do polskiej polityki”.

500 Plus jednak z ograniczeniami

Kilka dni temu rzecznik PO Jan Grabiec miał rzekomo powiedzieć w wywiadzie dla se.pl, iż należy ograniczyć prawa do świadczenia 500 plus osobom, które uchylają się od pracy. Wypowiedź ta wywołała burzę na prawicy, a PO zaprzeczyło oficjalnie tym słowom, jednakże okazuje się, że duża część Polaków popierałaby takie rozwiązanie. Według badanie SW Research dla rp.pl , prawie 63 proc. badanych chciałoby ograniczyć prawo do przyznawania zasiłku osobom, które nie pracują, mimo ze mają taką możliwość, podczas gdy 19 proc. ma inne zdanie.

Praca dla swoich

Prawie każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami o nowych stanowiskach dla kolejnych członków rodziny polityków z otoczenia prawicy. Taka praktyka jest oburzająca i nieetyczne, ale partii rządzącej to nie przeszkadza, zwłaszcza że nie łamią prawa. Klub Kukiz’15 złożył w tym tygodniu w Sejmie projekt ustawy “antysitwowej”, czyli “o przejrzystości w zakresie zatrudniania osób bliskich w jednostkach sektora publicznego oraz o przeciwdziałaniu protekcji w naborze na stanowiska w jednostce sektora publicznego”. Co na ten temat sądzą Polacy? Jak było do przewidzenia, z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, iż prawie 60 proc. uważa, że osoby sprawujące stanowiska kierownicze w sektorze publicznym, powinny składać oświadczenia o swoich powiązaniach rodzinnych. 

Pytanie, czy taka ustawa ma szanse na uchwalenie?

Źródło: tvn24.pl  onet.pl  rp.pl

Fot.:Platforma Obywatelska RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=„pl_PL”]

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie