Polityka i Społeczeństwo

Sanepidy z zakazem publikacji szczegółowych danych o zakażeniach. Prezydent Gdańska ostrzega przed konsekwencjami

Flickr.com/EPP Group i the CoR

Aleksandra Dulkiewicz przyznała, że obecnie nie ma wiedzy, jak wiele zakażeń odnotowuje się w Gdańsku. To efekt zakazu publikacji danych, który dostały sanepidy.

Dzisiaj nawet nie mam wiedzy, jak jest z liczbą zakażeń w Gdańsku i na Pomorzu. Z końcem listopada powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne dostały zakaz publikacji jakichkolwiek danych – powiedziała w Radiu Zet Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska przyznaje, że jedyne dane, jakimi dysponuje, pochodzą z rządowego serwisu.

Są one jednak bardzo ogólne, Dulkiewicz podkreśla, że nie ma dostępu do szczegółowych danych, które wcześniej sanepid regularnie publikował. Zdaniem prezydent Gdańska decyzja o nałożeniu na sanepidy zakazu publikacji danych może przynieść poważne konsekwencje.

Czy tak powinno być, skoro ja za zarządzanie kryzysowe w mieście odpowiadam? W czasie trwania epidemii od kwietnia to działało. Teraz stacje sanitarno-epidemiologiczne zostały z naszej „władzy” wyjęte i teraz podlegają ministrowi zdrowia. A wszystkim nam, wielu osobom zależy na tym, żebyśmy jak najszybciej pokonali koronawirusa. Żeby jak najmniej osób umierało – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Na antenie Radia Zet Dulkiewicz zapewniła, że będzie namawiać gdańszczan do szczepień na koronawirusa. Przyznała, że „trzyma kciuki” za koordynującego projekt szczepień Michała Dworczyka, ponieważ w interesie Polaków jest, by jak zaszczepiło się jak najwięcej obywateli. Prezydent Gdańska ma jednak świadomość, że ludzie mogą się obawiać.

Jeżeli obywatele nie ufają instytucjom państwa, to jak mają zaufać, że mają się iść zaszczepić. To jest konsekwencja wielu lat działania i podburzania zaufania do instytucji państwa – stwierdziła Dulkiewicz. Prezydent zapewniła przy tym, że w Gdańsku trwają przygotowania do procesu masowych szczepień.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie