Polityka i Społeczeństwo

Sąd wydał negatywną opinię, nawet Ziobro odradzał, ale Duda zrobił swoje. Prezydent ułaskawił skazanego za rozbój

Flickr.com

Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić skazanego za rozbój przestępcę. Co ciekawe, negatywną opinię w tej sprawie wydał Zbigniew Ziobro.

„Rzeczpospolita” przyjrzała się, jak chętnie Andrzej Duda korzysta z prezydenckiego prawa łaski. Okazuje się, że używa tego przywileju nieczęsto – od początku kadencji ułaskawił zaledwie 14 osób, odmówił w 105 przypadkach. Podczas pierwszej kadencji Duda sięgnął po prawo łaski 195 razy.

Dla porównania – Lech Wałęsa aż 3454, Aleksander Kwaśniewski w obu kadencjach – 4288. Trochę rzadziej, ale i tak częściej niż Duda ułaskawiali Bronisław Komorowski (360 razy) i Lech Kaczyński (201 razy).

Tym bardziej przykuwa uwagę jeden z przypadków, gdy Duda zdecydował się na ułaskawienie. Chodzi o sytuację z 4 listopada 2020, gdy prezydent decydował wówczas o warunkowym zawieszeniu wykonania reszty kary pozbawienia wolności – czyli o wypuszczeniu na wolność – osoby skazanej za rozbój i udział w pobiciu. Argumentacja decyzji? Ułaskawiony na wolności mógł płacić odszkodowanie na korzyść pokrzywdzonego.

Okazuje się jednak, że prezydent podjął tę decyzję wbrew opinii sądów obu instancji. Także prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił o nieskorzystanie z prawa łaski. A najciekawsze w tej sprawie jest to, że postępowanie nie ruszyło na prośbę skazańca czy jego rodziny, a… samego prezydenta.

Z komunikatu wynikałoby, że wniosek wpłynął bezpośrednio do prezydenta, który lekceważąc opinie innych instytucji, w pewnym sensie wyszedł poza nawias wymiaru sprawiedliwości – komentuje sprawę poseł Lewicy i radca prawny Andrzej Szejna.

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie