Polityka i Społeczeństwo

Sąd wydał wyrok ws. łamania obostrzeń przez polityków PiS na Wawelu. Świetna wiadomość dla… przedsiębiorców

Flickr.com/Piotr Drabik

Sąd skompromitował doszczętnie polityków PiS, którzy w czasie lockdownu pojechali na Wawel. Nie tylko polityków, ale także nałożone obostrzenia.

W kwietniu zeszłego roku politycy PiS pojechali pomodlić się na Wawel w grupie złożonej m.in. z Beaty Szydło, Ryszarda Terleckiego czy ministra Andrzeja Adamczyka. W kwietniu obowiązywał lockdown. Na podstawie fotografii, przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK) złożyli zawiadomienie o możliwości złamania zakazu organizacji zgromadzeń.

Po pewnych perturbacjach procesowych sąd zajął się sprawą i stwierdził, że politycy PiS nie złamali obostrzeń, bowiem…wprowadzili je bez podstawy prawnej. – Jeżeli rozporządzenie jest wydane bez podstawy, to ani nie wiąże obywatela, który jest zwykłym Janem Kowalskim, który chce wziąć udział w zgromadzeniu, ani nie wiąże rządzących, którzy również się gromadzili w przestrzeni publicznej w tym czasie – mówi w rozmowie z TVN24.pl dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego mówi, że to jest przykra lekcja dla rządzących. – Nasza władza nie uznała za stosowne wprowadzenia tych obostrzeń za pomocą ustawy i teraz są skutki – stwierdza. Mówiąc w skrócie – przepisy są niekonstytucyjne.

Tak wygląda kwintesencja państwa z dykty i analfabetyzmu prawnego rządzących. Po uchyleniu sanepidowskiej kary nałożonej na fryzjera z Głogówka, przedsiębiorcy stali się odważniejsi i branże zapowiedziały pozwy zbiorowe wobec państwa. Restauratorzy zaczęli uruchamiać lokale gastronomiczne pomimo obowiązujących obostrzeń. To nie jest codzienność, aby decyzja o odstąpieniu od ścigania była jednocześnie upokorzeniem, a tak jest w tym przypadku. Teraz w arsenale przedsiębiorców i zwykłych obywateli znalazła się broń atomowa.

Źródło TVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie