Polityka i Społeczeństwo

Rzecznik Prawo Obywatelskich miażdży raport CBA dot. willi Kwaśniewskich. “Narusza prawa i wolności obywatelskie”

Ujawnienie części akt z operacji specjalnej CBA, jaką służba antykorupcyjna prowadziła wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, to pokłosie zeznań Tomasza Kaczmarka (agent Tomek) oraz materiału “Superwizjera” TVN. Kaczmarek ujawnił mroczne metody operacyjne, jakimi posługiwało się CBA – Dawali mi jasny sygnał, że w trakcie mojej pracy mam formułować pewne zdarzenia, które się wydarzyły w taki sposób, aby wskazywać na to, że właścicielami tej nieruchomości są państwo Kwaśniewscy – opisywał kulisy pracy.
 
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w specjalnym oświadczeniu odniósł się do opublikowanych na stronie CBA materiałów ze śledztwa. RPO uznał, że naruszają dobra osobiste oraz prawa i wolności obywatelskieUpublicznienie m.in. zapisu podsłuchanych w toku śledztwa rozmów telefonicznych, godzi nie tylko w prawa osób, przeciwko którym toczy się postępowanie. Dotyczy to bowiem wszystkich osób, które w ogóle nie miały związku z prowadzonym postępowaniem, a jedynie rozmawiały, często o sprawach prywatnych, z osobami będącymi w kręgu podejrzeń CBA. W ten sposób mogły zostać ujawnione informacje prywatne, w tym o charakterze wrażliwymczytamy na stronie RPO.
 
W związku z całą sprawą Adam Bodnar wystąpił do Prokuratora Regionalnego w Katowicach o wyjaśnienie przesłanek i okoliczności prowadzących do opublikowania materiałów CBA. Szefa CBA poprosił o poinformowanie, czy uzyskanie informacje były niejawne – a jeśli tak, to czy i kiedy zdjęto z nich klauzulę niejawności, a prezesa UODO o zbadanie sprawy w kontekście ochrony danych osobowych osób, których rozmowy zostały ujawnione, wraz z podaniem ich imion i nazwisk.
 
Już wiadomo, że UODO nie zajmie się sprawą. W odpowiedzi na pytanie Gazety Wyborczej, urząd napisał, że rozporządzenie o ochronie danych osobowych nie ma zastosowania do spraw prowadzonych na podstawie przepisów kodeksu postępowania karnego. Ostatnio w modzie jest uzasadnianie różnych zmian i odpowiedzi na niewygodne pytania “ważnym interesem publicznym”. Znając życie to Rzecznik Praw Obywatelskich od katowickiej prokuratury oraz CBA otrzyma pisma w których taka formułka będzie zawarta.
 
Źródło : www.rpo.gov.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie