Polityka i Społeczeństwo

Rząd zostawił Domy Pomocy Społecznej na pastwę epidemii. Zaleceniami i rekomendacjami nie pokona się koronawirusa

Morawiecki
Flickr.com/Kancelaria Premiera

Sytuacja w polskich Domach Pomocy Społecznej (DPS) jest coraz gorsza. Jak reaguje na to władza? Chyba nieszczególnie przejmuje się losem placówek…

Dziś w całej Polsce są 824 Domy Pomocy Społecznej. Mieszka w nich 80 tys. osób. Oczywiście wszystkie one są szczególnie narażone na zachorowanie na koronawirusa.

Ponoć w części z placówek rośnie liczba osób, których już dopadła choroba. Władza jakoś nie szczególnie interweniuje w tej sprawie.

Zalecenia i rekomendacje

Wiemy, że w Ministerstwie Pracy za „za koordynację działań w obszarze pomocy społecznej” jest odpowiedzialna sekretarz stanu Iwona Michałek. Dziś resort walczy z epidemią za pomocą „zaleceń” i „rekomendacji”. Ponadto ministerstwo „wystosowało zalecenie, aby wojewodowie traktowali pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej, na równi z pracownikami służby zdrowia przy podziale środków higienicznych i środków ochrony osobistej”.

Władza zapewnia też, że „ Iwona Michałek na bieżąco razem ze swoimi pracownikami monitoruje sytuację w domach pomocy społecznej” i „jest w stałym kontakcie z wojewodami i organizacjami pozarządowymi”. Z kolei „służby wojewody na bieżąco monitorują sytuację domów pomocy społecznej, działających na ich terenie, pozostając w kontakcie z przedstawicielami prowadzących je samorządów, a także poszczególnymi dyrektorami domów”.

Na bazie tak pozyskiwanych danych resort „przygotowuje wytyczne, instrukcje i rekomendacje dla wojewodów dotyczące postępowania w związku z zaistniałą sytuacją”. Chodzi o „przestrzeganie zasad higieny osobistej mieszkańców domów oraz personelu z wykorzystaniem środków dezynfekujących i środków ochrony osobistej, przyjmowania nowych mieszkańców, postępowania w przypadku zarażenia wirusem SARS-CoV-2 u mieszkańca placówki lub personelu domu czy zalecenie zapewnienia obsługi medycznej i pielęgnacyjnej w domach pomocy społecznej przez osoby pracujące tylko w danej jednostce z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa”.

Realna pomoc

Problem polega na tym, że rekomendacjami nie pokona się koronawiusa w DPS-ach. Wyborcza.pl postanowiła dowiedzieć się od Michałek, która „monitoruje sytuację w domach pomocy społecznej”, w ilu takich placówkach jej działania poprawiły już sytuację. “Do ilu domów pomocy dotarli ludzie, by tam pracować – prosimy o konkretne dane. Dlaczego w DPS-ach nie pomagają fizjoterapeuci albo studenci medycyny? Czy p. Michałek prosiła o pomoc księży i siostry zakonne?” – takie pytania zadała redakcja ministerstwu. Problem polega na tym, że w momencie publikacji tego tekstu, portal podtrzymuje, że jak na razie nikt nie udzielił mu odpowiedzi… Czyżby władza nie interesowała się losem seniorów?

Źródło: wyborcza.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie