Gospodarka

Rząd wprawdzie przyznaje, że program 500 Plus zakończył się klęską, ale chyba jeszcze nie widział tych druzgocących wyników badań

Fundusze UE
Flickr.com/PiS

Prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka GRAPE, konsultantka Banku Światowego i wykładowczyni UW, opublikowała właśnie nowe badania dotyczące wpływu programu 500+ na rynek pracy. Wyniki są porażające.

500+ źle wpływa na rynek pracy

Prof. Tyrowicz rozmawiała na ten temat z portalem 300gospodarka.pl.

Od 2006 do 2016 roku wielkim wysiłkiem i wielkim nakładem środków publicznych, w tym europejskich, zmieniając instrumentarium rynku pracy na wiele sposobów, udało się osiągnąć wzrost aktywności zawodowej kobiet o 5 punktów procentowych. A potem wydajemy 2 proc. PKB rocznie, by zniweczyć połowę tego wzrostu. Gdzie tu sens? – powiedziała i dodała, że podaż pracy kobiet spadła o 2-3 punkty procentowe.

Podkreśliła, że i inne efekty programu  są słabe. W mniejszych gospodarstwach domowych 500+ przyniosło sporo mniej spektakularne skutki, niż w rodzinach, gdzie jest sporo dzieci. Napływ tych środków kolejno przekładał się na: spłacenie długów i rachunków, zakup ubrań i butów, a potem samochody i remonty mieszkań. Niewiele w tym inwestycji w możliwości rozwojowe dzieci – dodaje ekonomistka.

Rząd przyznaje, że program zakończył się klęską

W 2015 r. PiS promowało program 500+ w taki oto sposób, że to “odpowiedź na niskie wskaźniki demograficzne w Polsce”. “Ma być przede wszystkim zachętą do posiadania dzieci” – twierdził rząd.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki powiedział zaś,  że program nie zachęcił nas wszystkich do płodzenia potomstwa. Potwierdzają to wskaźniki dzietności i przyrostu naturalnego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba mieszkańców kraju spadła o 200 tys. GUS podał, że w czerwcu urodziło się w Polsce 28,8 tys. dzieci, a w maju 27,5 tys. To mniej o ok. 7 proc. niż rok wcześniej. Właściwie z roku na rok Polaków jest coraz mniej. Musi to mieć fatalny wpływ na system emerytalny, rynek mieszkaniowy i wiele innych elementów funkcjonowania rynku i państwa.

Czy więc PiS powinno zlikwidować 500+? Obrońcy programu twierdzą, że bez niego było jeszcze gorzej. Ponadto żadna partia polityczna nie zlikwiduje już projektu PiS-u, bowiem oznaczałoby to szybki spadek poparcia u elektoratu.

Źródło: 300gospodarka.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie