Gospodarka

Rząd szuka pieniędzy na spełnianie kolejnych obietnic wyborczych. Właściciele lokali mieszkalnych łapcie się za kieszenie!

PiS użył sprzeciw Komisji Europejskiej, aby zwiększyć podatki. Przyjazne państwo Morawieckiego w praktyce
fot. flickr/KPRM

Rząd Mateusza Morawieckiego pracuje nad nowym podatkiem od niewykorzystanych lokali mieszkalnych. Zapłacą go właściciele mieszkań.

Masz mieszkania to płać

Projekt ma dotyczyć właścicieli kilku mieszkań, a podatek będzie trzeba płacić już od trzeciego. Projekt nowej daniny powstaje w Ministerstwie Finansów i Rozwoju. Media donoszą, że prace nad podatkiem trwają już od kwietnia 2021 roku, w efekcie dziś jest już gotowy projekt ustawy.

To kolejny pomysł rządu, jak uderzyć w zamożniejszych i ściągnąć więcej pieniędzy do kasy państwa. Nowy podatek miałby też spowodować, że bogaci nie będą nabywać wielu mieszkań, dzięki czemu lokali zostanie więcej dla tych, którym to rzeczywiście potrzebne.

Potrzeby budżetu

Teoretycznie podatek miałby dotyczyć pustostanów. Główny Urząd Statystyczny wylicza, że to aż  11 proc. mieszkań w Polsce.

Jak donoszą media, wiceminister Piotr Uściński z ministerstwa Rozwoju  już bada rynek i prowadzi rozmowy na temat nowego podatku. Eksperci rynkowi nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy, a obniżenie VAT do zera niewiele da, a wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane.

Analogiczny podatek ma zostać wprowadzony w Niemczech od 2025 r. Z kolei w Wielkiej Brytanii właściciele nieruchomości płacą lokalny podatek za każde mieszkanie lub dom, które nie są ich głównym miejscem zamieszkania. W Irlandii opodatkowanie pustostanów ma przyczynić się do budowy 312 tys. mieszkań do 2030 r.

Czytaj również:

Źródło: Monay.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie