Polityka i Społeczeństwo

Najgorsze dopiero przed nami? “Omikron zacznie dominować w okolicach końca stycznia”

W środę o godzinie 11.15 w gmachu Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja Adama Niedzielskiego. Minister objaśniał w jaki sposób rząd przygotowuje się do kolejnej fali pandemii COVID-19.

Przygotowania na kolejną falę epidemii COVID-19

W szpitalach przebywa 19 tys. 264 pacjentów z COVID-19, w tym 1854 chorych podłączonych do respiratorów – podało dziś Ministerstwo Zdrowia. Z kolei dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 tys. 959 łóżek i 2813 respiratorów.

Bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy zwiększone wyniki [zachorowań] jako anomalię poświąteczną – mówił w czasie konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jednocześnie uspokajał, że nowa odmiana COVID-19 – Omikron – jest co prawda bardziej zakaźna, ale mniej groźna niż poprzednie.

Systematycznie przygotowujemy się do uderzenia Omikrona. Prognozujemy, że Omikron zacznie dominować, co nastąpi w okolicach końca stycznia dodał minister zdrowia.

Następnie ponownie uspokoił i powiedział, że Polska przygotowuje się na nową falę zachorowań.

– Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to my teraz zwiększamy poziomy zapasów m.in. leków, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek dodał.

Minister zdrowia mówił też, że są dwa plany dot. walki z pandemią. – Pierwszy zakłada zwiększenie do 40 tys. łóżek, a drugi plan zakłada zwiększenie infrastruktury do 60 tys. łóżek – tłumaczył.

W czasie konferencji głos zabrała też prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. Wiele mówiła o  pulsoksymetrach.

– Osoby młodsze mogą zgłosić się po ten pulsokrymetr, ale może zrobić to też lekarz. Wtedy jest monitorowanie nie tylko przez system, ale także przez placówkę POZ – mówiła.

Brak obostrzeń

Zaskakiwać może brak nowych obostrzeń. I to mimo tego, że wcześniej media sugerowały, że rząd takowe wprowadzi. Miano zaostrzyć obecnie zasady działania np. centrów handlowych.

– Jeżeli mielibyśmy argumenty, że więcej zakażeń to zmiana trendu, to decyzje o obostrzeniach będą podejmowane. Na tę chwilę takich decyzji nie ma – powiedział Niedzielski.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie