Gospodarka

Rząd rozważa zawieszenie kontrowersyjnej ustawy. Wrócą handlowe niedziele?

Możliwe, że rząd zawiesi przepis o zakazie handlu w niedzielę. Nie zostanie on jednak zniesiony w pełni.

O przywrócenie niedzielnego handlu już dawno apelowali pracodawcy działający w Radzie Dialogu Społecznego. Kilka miesięcy temu przygotowali już nawet projekt ustawy. Chodziło o to, by dać właścicielom sklepów szansę na odrobienie strat, jakie ponieśli w czasie pierwszego lockdownu, rozbujanie gospodarki oraz rozładowanie kolejek, a zatem stworzenie bezpieczniejszych warunków do zakupów.

Jak poinformowało RMF FM, rząd rzeczywiście zaczyna rozważać zawieszenie zakazu niedzielnego handlu. Jednak nie w pełnej postaci. Według ustaleń RMF FM, możliwe jest dołożenie pod koniec roku dwóch handlowych niedziel – 29 listopada i 6 grudnia. Dwie kolejne przedświąteczne niedziele, 13 i 20 grudnia, są handlowe zgodnie z ustawą. Zmiany mają pomóc w rozładowaniu kolejek w okresie przed Bożym Narodzeniem, a wiec wtedy, gdy sklepy tradycyjnie są najbardziej oblegane.

Jeszcze pod koniec września Stanisław Szwed, ówczesny wiceminister pracy, mówił, że nie ma planów złagodzenia regulacji dotyczących niedziel handlowych.

Obecne okoliczności tego nie uzasadniają. Wydaje się, że sytuacja w handlu unormowała się po okresie zawirowań związanych z epidemią – mówił Szwed. Okoliczności jednak mocno się zmieniły. W obliczu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa otwarcie sklepów w niedziele wydaje się rozsądnym pomysłem.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie