Gospodarka

Rząd przyznaje się do porażki i “resetuje” swój flagowy program. Czy to uchroni go przed dalszą kompromitacją?

Flickr.com/Kancelaria Premiera
Mieszkanie plus miało być kolejnym flagowym programem PiS. Okazuje się, że w praktyce jest wielką porażką. I to do tego stopnia, że ma zostać „zrestartowany”.

Jeszcze w styczniu czeka nas „nowe otwarcie” programu Mieszkanie plus – zapewniła wczoraj minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jej zdaniem resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Będzie “reset” Mieszkania Plus w styczniu (…). Przedstawimy zakres prac, aktywności legislacyjnej, który chcemy, aby przyspieszył projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Ale także pokażemy, które podmioty chcielibyśmy włączyć w szerszym stopniu do realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia – powiedziała w czasie konferencji prasowej w Sejmie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, która od tej kadencji jest odpowiedzialna za program.

Porażka

Mieszkań w Polsce wciąż brakuje, co odzwierciedlają ceny za m2 nieruchomości na rynku. Prace budowlane prowadzone przez deweloperów nie wystarczają, jak widać, by nasycić całkowicie rynek.

PiS miało uratować sytuacje swoim programem. Tyle że ten w obecnej jeszcze formie okazał się niezbyt udany. Sama Emilewicz jest zdania, że “nie był niewypałem”.

Gorzej, że liczby pokazują coś zgoła innego. Od jego startu trzy lata temu oddano do użytku jedynie nieco ponad 850 lokali. Powiedzieć, że to mało, to nie powiedzieć nic. Dodajmy, że Lewica obiecuje dziś, że jest w stanie wybudować nawet 1 mln mieszkań w ciągu dekady. To oczywiście marzenia i to oderwane od rzeczywistości. W Austrii, gdzie takie budownictwo ma blisko 100-letnią tradycję, rocznie oddaje się do użytku kilkanaście tys. lokali.

Minister dodała uczciwie, że „problem związany z rynkiem mieszkaniowym w Polsce realnie istnieje”. Uważa, że jeżeli “pulę poszukujących mieszkań określilibyśmy jako 100 proc. to ok. 40 proc. to jest ta populacja, do której skierowany jest program”.

Emilewicz mówiła też, że “wiele zmian legislacyjnych, ułatwiających proces legislacji, zostało przeprowadzonych lub właśnie toczy się w Sejmie”. Nowelizacja prawa budowlanego zakłada “szereg ułatwień w procesie inwestycyjnym, który sprawi, że realizacja projektów mieszkaniowych będzie szybsza”.

Mieszkanie plus: restart

W grudniu minister wspominała PAP, że obecnie prowadzi rozmowy ze stowarzyszeniami skupiającymi deweloperów w Polsce. Mają one stać się filarami programy.

– Są takie rozwiązania na świecie, w których deweloperzy na transparentnych zasadach, mając np. dostęp do dobrych gruntów, udostępniają na konkretnych zasadach część mieszkań do programów społecznych budownictwa mieszkaniowego. Nad takimi rozwiązaniami w tej chwili pracujemy – tłumaczyła.

Dla niej samej Mieszkanie plus to szansa na wybicie się i wzmocnienie Porozumienia, do którego należy. Tyle że sukces nie będzie łatwy. Jeśli zaś program w nowej odsłonie znowu okaże się porażką, cała wina spadnie na nią. Czy więc Jarosław Kaczyński nie podrzucił kłopotliwym koalicjantom zatrutego owocu?

Źródło: PAP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie