Polityka i Społeczeństwo

Rząd podjął decyzję w ważnej dla Kościoła sprawie. Jest reakcja Episkopatu

Shutterstock

Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Od 13 czerwca zmienią się limity dotyczące maksymalnej liczby wiernych w kościołach. Na inicjatywę rządu odpowiedział abp Stanisław Gądecki.

Aktualnie w świątyniach obowiązuje limit jednej osoby na metr kwadratowy. Episkopat już od pewnego czasu apelował o złagodzenie tych restrykcji, argumentując, że obostrzenia łagodzone są w galeriach handlowych, sklepach czy restauracjach.

(…) w kontekście istotnego zmniejszania obostrzeń sanitarnych w większości obszarów życia społecznego, limit wiernych w kościołach utrzymywany jest z czasu, gdy dzienna liczba zachorowań w Polsce oscylowała wokół 30 tysięcy – pisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

I apel episkopatu został wysłuchany. Na czwartkowej konferencji prasowej Morawiecki wraz z ministrem Adamem Niedzielskim poinformowali o kolejnym etapie łagodzenia obostrzeń.

Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań – zapowiedział premier. W ramach luzowania restrykcji, od 13 czerwca zmienią się limity dotyczące maksymalnej liczby wiernych w świątyniach – w kościołach będzie mogła być zajęta połowa miejsc. Już dwa tygodnie później – jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego – limit zostanie zwiększony do 75 procent miejsc.

Na decyzję rządu zareagował abp Gądecki. Podziękował za poluzowanie kościelnych obostrzeń i wyraził nadzieję, że wkrótce sytuacja epidemiczna poprawi się na tyle, że zostaną one zniesione całkowicie.

Ufam, że najbliższy czas przyniesie całkowite zniesienie obostrzeń sanitarnych w wymiarze społecznym i gospodarczym, a sytuacja epidemiczna w naszej ojczyźnie wróci do normy – napisał przewodniczący KEP. Abp Gądecki podziękował też wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią.

Źródło: Radio Zet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie