Polityka i Społeczeństwo

Rząd PiS się doigrał! KE wnioskuje o kary finansowe dla Polski

Stało się nieuniknione – działania rządu PiS doprowadziły do tego, że Komisja Europejska zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. Chodzi oczywiście o funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej.

Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę w sprawie systemu dyscyplinowania sędziów – poinformował komisarz do spraw sprawiedliwości UE Didier Reynders.

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest nielegalnym tworem i nakazał Polsce zawieszenie jej działalność. Strona polska w odpowiedzi stwierdziła, że nie ma narzędzi, które pozwoliłyby na to, bez naruszenia niezależności sądownictwa. Rząd miał świadomość, że niedostosowanie się do nakazu zawieszenia Izby może skutkować surowymi karami pieniężnymi. I doczekał się. Vera Jurova, wiceszefowa Komisji Europejskiej, poinformowała, że KE zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę. KE wszczęła wobec Polski naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE.

Orzeczenia TSUE muszą być przestrzegane w całej UE – napisała Jurova na Twitterze. – To niezbędne, aby budować zaufanie między państwami członkowskimi i obywatelami. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem, aby znaleźć wyjście z tego kryzysu – podkreśliła.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie