Gospodarka Kryzys gospodarczy

Rząd nie odkupi kwiatów od wszystkich sprzedawców. Tłumaczenie? “Zapomnieliśmy”

Premier Morawiecki
Flickr.com/KPRM

Rząd zdecydował, że odkupi towar od firm sprzedających przy cmentarzach kwiaty. Jednak zapomniał – dosłownie – o handlarzach, którzy nie prowadzą rejestrowanej działalności.

Decyzję o zamknięciu cmentarzy Mateusz Morawiecki przekazał niemal w ostatniej chwili przed uroczystością Wszystkich Świętych. To zaniepokoiło sprzedawców kwiatów, którzy zakupili towar na handel 1 i 2 listopada. Ostatecznie rząd zdecydował, że w ramach rekompensaty odkupi od przedsiębiorców niesprzedane kwiaty. Ale tylko od przedsiębiorców – jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, pomoc ta nie jest dostępna dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a okazjonalnie chciały sprzedawać kwiaty pod cmentarzami.

Taka forma jest całkowicie legalna – chodzi o działalność niezarejestrowaną, której warunki zapisane są w ustawie o prawie przedsiębiorców. Artykuł 5. ustawy mówi, że działalności gospodarczej nie stanowi działalność, z której wykonawca nie uzyskuje miesięcznie przychodu powyżej 50 procent minimalnego wynagrodzenia. Przepis ten wszedł w życie, by osoby, które sprzedają coś sezonowo czy okazjonalnie, nie musiały rejestrować przedsiębiorstwa.

I właśnie tego typu drobni sprzedawcy nie zostali ujęci w programie pomocowym rządu. Dlaczego? Wyjaśnienie jest rozbrajające i w pewien sposób doskonale obrazuje pracę rządu w czasie pandemii.

Szczerze mówiąc, zapomnieliśmy o osobach prowadzących działalność nierejestrową – przyznał w rozmowie z „DGP” jeden ze współpracowników Mateusza Morawieckiego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie