Gospodarka

Rząd nie mówi nam wszystkiego. Te alarmujące dane pokazują skalę kryzysu gospodarczego w Polsce

Mateusz Morawiecki
Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Polska wcale nie przeszła przez lockdown tak dobrze, jak chce nam to wmówić PiS. Ważne porównanie zaprezentował w piątek Eurostat.

Business Insider idąc za raportem wylicza, że produkcja spadła u nas w kwietniu o 25,1 proc. rok do roku (dane z uwzględnieniem różnicy dni roboczych) i był to jeden z największych spadków w Europie, przy średniej unijnej na poziomie -17.3 proc. Większe spadki odnotowano tylko w sześciu krajach na 24, które podały Eurostatowi swoje dane za kwiecień.”

Polska na tle UE

Najlepiej w ostatnim okresie poradziła sobie Finlandia. Na kolejnych miejscach są Malta, Dania, Chorwacja i Holandia. Na dole rankingu są jednak kraje naszego regionu. Dlaczego? To na te tereny zachodnie koncerny samochodowe przenosiły swoją produkcję przez wiele ostatnich lat.  Z kolei teraz produkcja motoryzacyjna według danych Eurostatu obniżyła się w Polsce o 70 proc. rok do roku w kwietniu. Większe spadki widać tylko w Belgii (-80 proc. rdr), Rumunii, Czechami i Niemczech. Innymi słowy na wierzch wychodzą skutki uzależnienia od zachodniego kapitału.

Żywność w dół

Problemy występują też w kwestii branży przetwórstwa żywności. – Gorzej niż w Polsce (spadek o 12 proc. rdr) było tylko w pięciu krajach. Znowu na najniższym miejscu jest Belgia (-22 proc.), potem Portugalia, Rumunia, Niemcy i Czechy. Względnie dobrze ten sektor poradził sobie na Litwie (-2 proc. rdr) i w Danii – tłumaczy dalej Business Insider.

Jakby tych ciosów było mało, eksportowa branża meblarska radziła sobie słabiej niż miało to miejsce w większości krajów Europy. To efekt tego, że salony meblarskie był jednak zamknięte przez ostatni okres. Produkcja spadła w Polsce o około połowę. Najgorzej ta branża zniosła epidemię m.in. we Włoszech – spadek o 82 proc. rdr. Względnie dobrze branża meblowa poradziła sobie natomiast w Finlandii – produkcja wzrosła o 2,2 proc. rdr.

Źródło: Business Insider

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie