Polityka i Społeczeństwo

Rząd nie chce płacić kar za Turów i Izbę Dyscyplinarną. Komisja Europejska ma na to sposób

Zjednoczona Prawica twardo obstaje przy tym, że nie będzie płaciła kar za kopalnię Turów i Izbę Dyscyplinarną SN. Niestety, jest na straconej pozycji.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nałożył na rząd Zjednoczonej Prawicy dwie kary dziennie związane z ignorowaniem jego orzeczeń. Pierwsza dotyczy kopalni Turów i zaprzestania wydobycia – 500 tys. euro. Druga, w wysokości miliona euro dziennie, została nałożona za ociąganie się z likwidacją nielegalnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Suma wszystkich nałożonych kar dobija właśnie do 60 mln euro. Zjednoczona Prawica twardo obstaje przy tym, że nie będzie płaciła ani jednego euro.

OKO.press w rozmowie z prawnikiem wyjaśnia, że Warszawa jest na straconej pozycji i bez względu na wszystkie zaklęcia rzucane na wewnętrzny rynek polityczny te pieniądze zostaną z niej ściągnięte. Jak tłumaczy dr hab. Piotr Bogdanowicz z Katedry Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, najpierw Komisja Europejska wysyła wezwanie do zapłaty.

Gdy państwo nie płaci, Komisja – zgodnie ze swoimi wewnętrznymi przepisami – potrąca należą kwotę – tłumaczy. Suma kar potrącana jest z płatności należnych danemu państwu, czyli ze środków przysługujących z wieloletniego budżetu unijnego.

W Zjednoczonej Prawicy pojawił się plan na obejście ewentualnych potrąceń. Tęgie głowy wymyśliły, że Polska może zapłacić niższą składkę członkowską i w ten sposób postawią na swoim. Dr hab. Piotr Bogdanowicz tutaj także nie ma dobrych wieści dla rządowych intelektualistów europejskich.

To będzie nowe naruszenie prawa UE, a konkretnie unijnych przepisów budżetowych. Nadal będzie ciążył na nas obowiązek uiszczenia zapłaty kar, a dodatkowo Komisja będzie uprawniona do wniesienia skargi na to nowe naruszenie – mówi w rozmowie z OKO.press. – Stawką jest tu jednolitość stosowania prawa UE. Komisja nie może dawać innym krajom pretekstu do niepłacenia kar w przyszłości – dodaje.

Źródło: OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie