Rząd ma kolejny gigantyczny problem! Jest skarga KE na Polskę, chodzi o wyroki TK Przyłębskiej
Polski Trybunał Konstytucyjny znów pod lupą TSUE! Komisja Europejska skierowała do unijnego Trybunału Sprawiedliwości skargę na wyrok wydany przez trybunał Julii Przyłębskiej.
Kierowany przez Julię Przyłębską Trybunał Konstytucyjny znów podpadł Komisji Europejskiej. Ta zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o wyroki wydane przez polski TK 14 lipca 2021 i 7 października 2021, w których sąd Przyłębskiej uznał postanowienia traktatów UE za niezgodne z Konstytucją RP i zakwestionował zasadę pierwszeństwa prawa UE nad prawem krajowym.
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, KE zamierza zbadać przez TSUE, czy polski trybunał spełnia standardy określone w artykułach Karty Praw Podstawowych (KPP).
Pierwsza regulacja mówi m.in. o tym, że TSUE „zapewnia poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów”, a państwa członkowskie „ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii”. Z kolei art. 47 KPP mówi o prawie „do skutecznego środka prawnego i dostępu do bezstronnego sądu”.
Sytuacja robi się ciekawa, ponieważ niedawno Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która ma pomóc w odblokowaniu środków z KPO dla Polski. Można śmiało założyć, że sprawa przekazania unijnych pieniędzy dla naszego kraju mocno się skomplikuje.
– To spektakularna porażka ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka i samego premiera Mateusza Morawieckiego. Przez ich decyzje i ustępstwa wobec Komisji Europejskiej problemy się mnożą, zamiast się rozwiązywać – komentuje sprawę jeden z współpracowników Zbigniewa Ziobry w rozmowie z WP. Należy pamiętać, że TK wydało wyrok po rozpatrzeniu wniosku… Mateusza Morawieckiego. Ziobryści zarzucają teraz Morawieckiemu błędyi „samobójczą taktykę” wobec UE.
– Nie jesteśmy zaskoczeni, to postępowanie, które KE prowadzi od grudnia 2021 r. – odpowiada Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, polskie stanowisko, że orzecznictwo konstytucyjne jest wyłącznie domeną państwa, jest niezmienne”.
– Podobnie zrobiły wcześniej trybunały Niemiec czy Hiszpanii. Będziemy przedstawiać swoje racje w kolejnym kroku procedury naruszeniowej – skwitował Szymon Szynkowski vel Sęk.
Źródło: WP, Dziennik.pl