Polityka i Społeczeństwo

Rząd już wie, że Polaków czekają gigantyczne podwyżki. Ale “rekompensaty nie są konieczne”

koronawirus
Flickr.com/PiS

Nasze rachunki za ogrzewanie będą regularnie rosnąć. Z rządowych obliczeń wynika, że w ciągu kilku lat wydatki wzrosną o ponad 1000 złotych!

Do rządowej analizy dotarł „Fakt”. Obliczenia powstały w oparciu o dane z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Wynika z niej, że nasze rachunki za ogrzewanie mieszkań i domów będą mocno rosły. Wzrośnie bowiem opłata za emisję dwutlenku węgla. W poprzednim roku wynosiła ona średnio 324 złote, ale z dokumentu wynika, że już za cztery lata wyniesie ona 694 złote, a w 2030 sięgnie aż 1289 zł.

Skala ubóstwa energetycznego wzrośnie, ponieważ seniorów, rodziny wielodzietne, mieszkańców wsi i małych miasteczek nie będzie stać na zapłacenie rachunku za ogrzewanie – komentuje w rozmowie z „Faktem” wyrzucony niedawno z rządu Janusz Kowalski.

Wzrost cen potwierdzają elektrociepłownie. Jak to zwykle bywa, to na odbiorców energii, czyli mieszkańców, spada koszt rosnących opłat za emisję dwutlenku węgla.

Ceny za ogrzewanie na pewno się zmienią – dowiedział się „Fakt” od spółki Veolia Energia.

Na rekompensaty za szalejące podwyżki nie może liczyć większość Polaków. Te trafią tylko do najuboższych, którzy przeznaczają na rachunki 10 procent dochodów.

W tej chwili takiego projektu (rekompensat za ceny prądu) nie procedujemy, natomiast będzie program związany z tzw. ubóstwem energetycznym, kierowany do osób, które faktycznie ze względu na ceny prądu potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego – mówił rzecznik rządu Piotr Muller. Jeszcze rok temu Jacek Sasin obiecywał rekompensaty za podwyżki prądu.

Rekompensaty za podwyżki cen prądu nie są konieczne – przekonywał zaś niedawno Krzysztof Tchórzewski z PiS. –Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo coraz więcej zarabiamy – argumentował na antenie Radia Nowy Świat.

Źródło: Fakt

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie