Polityka i Społeczeństwo

Rząd chciał obniżyć VAT, ale KE się nie zgodziła? Unijny urzędnik zaprzecza słowom Morawieckiego. “Nie było wniosku”

Alexandros Michailidis / Shutterstock

Urzędnik Komisji Europejskiej zaprzecza, że Polska prosiła o wprowadzanie zerowej stawki VAT na żywność. Mateusz Morawiecki mówił, że Komisja nie zgodziła się na ten wniosek.

Chcieliśmy obniżyć VAT na żywność do zera, ale nie zgodziła się na to Komisja Europejska – mówił w czwartek Mateusz Morawiecki. Premier prezentował założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej, która jest reakcją na szalejącą inflację. Zakłada m.in. obniżkę cen paliw.

Innym rozwiązaniem mają być dodatki dla najbardziej potrzebujących rodzin, które mają zamortyzować wzrost cen żywności. Morawiecki zasugerował więc, że rząd chciał zrobić więcej, ale ręce wiązały mu unijne przepisy.

Tymczasem portal 300gospodarka.pl przedstawia inną wersję wydarzeń, powołując się na wypowiedź urzędnika z Komisji Europejskiej. Rozmówca portalu poinformował, że Polska nigdy nie wyszła z prośbą o zgodę na zerową stawkę VAT na artykuły spożywcze.

Nie otrzymaliśmy żadnego wniosku o zerową stawkę na żywność z Polski. Komisja nie miałaby zresztą uprawnień, by taki wniosek uwzględnić – powiedział portalowi anonimowy urzędnik KE. Jak podkreśla, wielkość stawek reguluje unijna Dyrektywa VAT, która faktycznie wyklucza stosowanie stawki 0 proc. w przypadku żywności. Dopuszcza się jednak stawkę obniżoną, która dla artykułów spożywczych może wynosić 5 proc. Możliwe, że przepisy zmienią się po unijnej reformie VAT.

Źródło: 300gospodarka.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie