Polityka i Społeczeństwo

Rząd będzie wypłacał odszkodowania za niepożądane reakcje po szczepieniach. O jakich kwotach mowa?

szczepienia
Flickr.com/PiS

W czerwcu ma wystartować Fundusz Kompensacyjny z którego mają być wypłacane odszkodowania za niepożądane reakcje po szczepieniu. O jakich kwotach jest mowa?

Fundusz Kompensacyjny z którego będą wypłacane odszkodowania za niepożądane reakcje po szczepieniach (NOP) miał wystartować 1 maja. Jak pisze Money.pl, stanie się to najwcześniej 1 czerwca i jest to termin “skrajnie optymistyczny”. Fundusz będzie działał z mocą wsteczną, więc nikt nie straci na ewentualnym odszkodowaniu.

W Polsce wykonano już 9,2 mln szczepień, a NOP-y wynoszą 6,4 tys., z czego 90 proc. stanowi zaczerwienienie w miejscu ukłucia oraz niewielki ból. – Jak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, zdarzyły się również poważniejsze NOP-y. Silną reakcję alergiczną miało w skali całego kraju kilkadziesiąt osób. Z raportów wynika, że było to mniej niż 30 przypadków od pierwszego dnia akcji szczepień do 19 kwietnia – informuje Money.pl

Jak kształtują się stawki, które będą wypłacane z Funduszu Kompensacyjnego? Obserwacja w szpitalu lub na izbie przyjęć w związku z reakcją alergiczną wyceniana jest na 3 tys. zł. Jeżeli konieczna będzie hospitalizacja poniżej 14 dni, odszkodowanie wyniesie 10 tys. zł.

Pobyt od 14 do 30 dni to od 10 do 20 tys. zł odszkodowania. Przebywanie w szpitalu od 30 do 50 dni to kwota dochodząca do 35 tys. zł. od 91 do 120 dni – do 89 tys. zł, a hospitalizacja powyżej 120 dni to automatycznie 100 tys. zł odszkodowania.

Do tych kwot dochodzą dodatki. – (…) za operację w znieczuleniu ogólnym należeć się będzie 15 tys. zł. Każdy inny zabieg operacyjny lub diagnostyczny wyceniany jest na 5 tys. zł. (…) Świadczenie kompensacyjne to również zwrot kosztów dalszego leczenia, jednak z limitem do 10 tys. zł – pisze portal.

Z szacunków Money.pl wynika, że około 100 osób mogłoby aktualnie domagać się od państwa w sumie od 1 mln zł do 10 mln zł w ramach odszkodowań. Tyle osób miało do tej pory ciężkie odczyny poszczepienne. Dokładna kwota jest w tej chwili trudna do ustalenia.

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie