Kryzys energetyczny Polityka i Społeczeństwo

Rtęciowy falstart Czarnka! Z tym atakiem na Tuska i marszałek Polak mocno przestrzelił

Obóz władzy trąbi na lewo i prawo o rzekomym kłamstwie marszałek woj. lubuskiego Elżbiety Polak. Szybko okazało się, że „rtęciowa afera” to efekt nieudolności tłumacza. Przemysław Czarnek domaga się jednak dymisji marszałek Polak.

Afera tłumacza

Cała sprawa dotyczy w najlepszym razie nieporozumienia, w najgorszym – manipulacji tłumacza, który pracował przy konferencji prasowej Axela Vogela, minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia.

12 sierpnia marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak napisała na Twitterze, że minister Vogel powiedział jej w bezpośredniej rozmowie o wysokim stężeniu rtęci w Odrze. Podczas niedzielnej konferencji dziennikarz TVP zapytał ministra o tę sprawę.

Ta wypowiedź jest mi absolutnie nieznana. Wskazaliśmy, że stwierdziliśmy w Odrze wysokie wartości pH, które mogą działać toksycznie, nie możemy jednak wyjaśnić, dlaczego – odparł Vogel. I wtedy się zaczęło – obóz Zjednoczonej Prawicy rzucił się na panią marszałek, zarzucając jej kłamstwo. Sprawa szybko się wyjaśniła – okazało się, że tłumacz nie przetłumaczył pytania polskiego dziennikarza dosłownie. W tłumaczeniu nie padło słowo „rtęć”.

– To jest oburzające! Zostałem zapytany przez tłumacza o mój rzekomy cytat, że woda z Odry parzy ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; nie pytano mnie o wartości rtęci – napisał Niemiec w poniedziałek o siódmej rano.

Czarnek grzmi

Obóz władzy nic sobie z tego nie robił. Kilka godzin później gościem TVP Info był Przemysław Czarnek, który w mocnych słowach domagał się dymisji pani marszałek. Nie zabrakło ataku na Donalda Tuska, którego Czarnek połączył z informacją o rtęci w Odrze.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie