Gospodarka

Rozpaczliwy apel przedsiębiorców do Morawieckiego ws. budżetu UE. “Polscy przedsiębiorcy nie będą w stanie uratować swoich firm”

Koronawirus
Flickr.com/KPRM

Zablokowanie na forum Unii możliwości utworzenia funduszu odbudowy, pozbawi Polskę dostępu do ponad 60 mld euro pomocy – piszą przedsiębiorcy.

W trakcie wiosennego lockdownu, premier Mateusz Morawiecki w swoich wystąpieniach, kładł nacisk na pomoc przedsiębiorcom i ratowanie miejsc pracy. Rząd uruchomił tarcze antykryzysowe, aby wspomóc firmy. Budżet został wydrenowany, dodrukowano pieniędzy. W czerwcu, lipcu i sierpniu przedsiębiorcy powoli zaczęli odrabiać straty. Wiele branż nadal boryka się z problemami, a kolejne uderzenie Covid-19 pogłębia ich zapaść finansową.

Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. W pokoleniach dzisiejszych dwudziesto-, trzydziesto-, czy czterdziestolatków to największy kryzys, z jakimi mieli do czynienia – mówił szef rządu 10 dni temu, gdy zapowiadał kolejną transzę finansową dla firm.

Po powrocie z lipcowego szczytu unijnego, gdzie uzgadniano ramy finansowe pomocy dla unijnych gospodarek, Mateusz Morawiecki roztaczał wizję potężnej pomocy i zastrzyku finansowego skierowanego w gospodarkę. Miliardy euro jakie przywiózł premier, były przez niego odmieniane przez wszystkie przypadki. Kilkanaście dni temu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów UE zawarli kompromis w sprawie powiązania wypłaty unijnych pieniędzy z praworządnością. Polski rząd zaczął się srożyć i nadymać, rzucając na stół broń atomową czyli weto budżetu UE.

Najwięksi polscy przedsiębiorcy się wystraszyli, czemu dają wyraz w swoim apelu – Zablokowanie na forum Unii możliwości utworzenia funduszu odbudowy, pozbawi Polskę dostępu do ponad 60 mld euro pomocy. Pozostawi także nasz kraj osamotniony i skłócony z naszymi dotychczasowymi sojusznikami w Europie. Bez tej pomocy nie będziemy w stanie skutecznie ratować gospodarki, miejsc pracy, dochodów rodzin, standardów społecznych, budować odporności wobec kolejnych kryzysów – pisze w swoim apelu Rada Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy apelują o skuteczną współpracę z unijnymi instytucjami – Eksponowanie w trwających negocjacjach spraw ideologicznych i stawianie przez rząd warunków jest nie do przyjęcia dla demokratycznej Europy. Taka postawa pozbawia Polskę pomocy, bez której polscy przedsiębiorcy nie będą w stanie uratować swoich firm, a dotychczasowe łańcuchy sprzedaży i dostaw zostaną zniszczone – czytamy. Apel kończą prośbą o rozsądek i odpowiedzialność dla dobra Polaków i polskiej gospodarki.

Źródło Pracodawcyrp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie