Polityka

Rozłam w obozie Zjednoczonej Prawicy czy podstęp? Oto cała prawda o cynicznej grze Gowina

Oburzające kłamstwo wicepremiera w sprawie ważnej ustawy
fot. flickr/KPRM

Ponoć w obozie Zjednoczonej Prawicy ktoś wpadł na nowy, cyniczny pomysł. Chodzi o grę skrzydłami. Tymi mają być Jarosław Gowin i jego ludzie oraz Zbigniew Ziobro wraz ze współpracownikami.

Możliwe jednak, że to nie tylko gra, a pewne realne pęknięcia. Podobno Gowinowi nie podoba się styl uprawiania polityki przez Ziobrę – zwłaszcza w kwestii prób reformy sądownictwa. Sam popiera idei zmian, ale potępia sposób ich realizacji.

Okrągły Stół Anno Domini 2020

Dlatego też lider Porozumienia ma zasiąść przy tzw. okrągłym stole ws. wymiaru sprawiedliwości organizowanym przez Polską Akademię Nauk. Podobnie na spotkaniu ma zabraknąć premiera, prezydenta i Jarosława Kaczyńskiego.

Czy w Gowinie obudził się idealista? To wątpliwe. Chodzi raczej – jak sugerują już media – o odegranie roli dobrego gliny w środowisku złych policjantów. Tym najgorszym jest Ziobro. Szef Porozumienia musi więc go równoważyć i robić za anioła w rządzie.

Gra skrzydłowymi

Możliwe też, że to wszystko nie jest w pełni umówione wewnątrz Zjednoczonej Prawicy, a partia Porozumienie walczy tylko o swoich władnych elektorat – ludzi domagających się zmian w kraju, ale nie w tak radykalny sposób, jak teraz ma to miejsce. Centrum musi pozyskać też Andrzej Duda, jeśli w ogóle chce myśleć i reelekcji.

Moim zdaniem poparcie wyborców Konfederacji nie zapewni panu prezydentowi Dudzie reelekcji. Potrzebne jest też pozyskanie jakiejś części wyborców umownie mówiąc centrum, umiarkowanych – uważa wicepremier i minister nauki.

Z pewnością ma rację i stąd pomysł, by zagrać skrzydłowymi. Samo logo PiS to zbyt mało, by utrzymać Pałac Prezydencki. A to jest dziś konieczne. Jak słusznie wskazuje opozycja, ten może zostać odbity przez kogoś z lewej czy centrowej strony, podobnie jak miało to miejsce przy Senacie.

Czy taka jest geneza ostatnich ruchów prawicowych polityków?

– Obywatele niczego tak bardzo nie domagają się od rządzących, jak radykalnych, zdecydowanych zmian w wymiarze sprawiedliwości – mówił Wirtualnej Polsce Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w ubiegłym tygodniu. Tyle że elektorat zapewne popiera i ruchy Ziobry, ale także woli spokojniejsze działania Gowina. Może stąd pomysł, by jakoś połączyć wizję obu.

– To jest jeden z najbardziej mobilizujących tematów: sądy. Nasi wyborcy, również ci, którzy mieli pretensje do Andrzeja za weto z 2017 r., czekają na nasze zdecydowane ruchy. I my to robimy – mówi wp.pl człowiek z kierownictwa partii.

Sejm – większością PiS – ustawę dyscyplinującą sędziów uchwali w tym tygodniu. Głosowanie planowane jest na czwartek.

Źródło: wp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie