Polityka i Społeczeństwo Wojna

Rosja przygotowuje się do kapitulacji? Były główny dowódca sił lądowych USA w Europie wskazuje na pewien paradoks

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow powiedział, że jego kraj nie złoży broni na Ukrainie. Ben Hodges, były główny dowódca sił lądowych USA w Europie, dodał, że te słowa sugerują, że walki mogą się jednak powoli wypalać.

Wojna potrwa jeszcze wiele lat?

Ambasador Rosji w USA pojawił się w sobotni wieczór na internetowym kanale prokremlowskiego propagandysty Władymira Sołowiowa. Powiedział w czasie show, że Moskwa nie podda się na Ukrainie.

Mówimy stanowczo i wyraźnie i jesteśmy tego pewni, przynajmniej rosyjscy dyplomaci, którzy tu pracują, takiej kapitulacji nigdy nie będzie – powiedział Antonow.

Co na to USA? Wypowiedź dyplomaty skomentował były główny dowódca sił lądowych USA w Europie Ben Hodges. Generał jest zdania, że takie buńczuczne zapewnienia mogą świadczyć o czymś zupełnie odwrotnym. W poście na Twitterze napisał: “Rosja stanowczo mówi USA, że nie będzie kapitulacji Moskwy w Ukrainie”. Jak dodał, “oznacza to, że oni [władze rosyjskie – przyp. red.] biorą to pod uwagę jako realną możliwość”.

Jak pisze zaś portal “Ukraińska Prawda”, Rosja obecnie gwałtownie traci zdolności ofensywne na froncie. Z kolei resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym komunikacie opublikowanym w niedzielę 15 maja podał, że Rosjanie mogli utracić już nawet jedną trzecią część sił lądowych, które rozpoczęły inwazję na Ukrainę 24 lutego.

Wojna jednak wkrótce się skończy?

Czy więc wojna powoli dobiega końca? Ciężko jasno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Nie wiemy dokładnie, co dzieje się na Ukrainie, bowiem dominują dwie narracje – Rosji i Ukrainy. Obie są naznaczone rysem propagandy. Możemy jednak uznać, że skoro Moskwa nie pokonała Kijowa w czasie pierwszych paru dni, może to oznaczać, że fatalnie radzie sobie na poziomie dowodzenia. Możliwe, że najgorsze jest już za Ukraińcami.

Czytaj również:

Źródło: Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie