Polityka i Społeczeństwo

Rosja powstrzyma się z wojną na prośbę Chin? Prezydent Państwa Środka przedstawił Putinowi argument nie do odrzucenia

plavi011/ Shutterstock

Władimir Putin zmieni swoje plany dotyczące Ukrainy pod wpływem prezydenta Chin? Xî Jinping miał poprosić rosyjskiego przywódcę, by ten wstrzymał inwazję… na czas rozgrywanych w Pekinie igrzysk olimpijskich.

O sprawie donosi agencja Bloomberg. Według jej informacji, prezydent Chin Xî Jinping miał prosić Putina, by ten nie dokonywał inwazji na Ukrainę przed i podczas zimowych igrzysk olimpijskich, które 4 lutego rozpoczynają się w Pekinie. Jak twierdzi amerykańska agencja, „ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje Xi, jest to, by Putin przyćmił wielki moment Chin”.

Prośba miała paść podczas grudniowej rozmowy Putina z Xî Jinpingiem. Chiński prezydent miał nazwać rosyjskiego przywódcę „Starym przyjacielem”, z kolei Putin wskazał, że Chiny i Rosja wykazują się „odpowiedzialnym, wspólnym podejściem do rozwiązywania pilnych problemów globalnych”. Prezydent Rosji ma być gościem na uroczystej ceremonii otwarcia igrzysk.

Co istotne, 14 stycznia chińskie MSZ przypomniało, że wszystkie kraje są zobowiązane do przestrzegania rezolucji ONZ ws. rozejmu olimpijskiego. Nawiązuje on do czasów starożytnych, gdy na czas igrzysk wszystkie konflikty były zawieszane. Rozejm obowiązuje od siedmiu dni przed igrzyskami, do siedmiu dni po zakończeniu zawodów. Oznacza to, że w 2022 roku powinien obowiązywać od 28 stycznia do 20 marca, jeśli weźmie się pod uwagę igrzyska paraolimpijskie. Wtedy nastąpiłaby już wiosenna odwilż, co według ekspertów znacznie utrudniłoby Rosji szybką inwazję.

Warto jednak pamiętać, że Putin ma doświadczenie z “olimpijskimi” atakami. Aneksja Krymu w 2014 zbiegła się z końcem igrzysk w Soczi, a w 2008 – zbrojna interwencja Rosji w Osetii Południowej miała miejsce podczas letnich igrzysk w… Pekinie.

Sytuacja jest bardzo napięta. Na granicy rosyjsko-ukraińskiej stacjonuje ponad 100 tysięcy żołnierzy. Brytyjskie MSZ podzieliło się swoimi informacjami wywiadowczymi, z których wynika, że celem Władimira Putina jest zainstalowanie w Kijowie prorosyjskiego rządu.

Czytaj także:

Janusz Kowalski na łopatkach. Lider Agrounii zaorał go, a potem nawiózł gnojownik. I to przed kamerami!

To dlatego Putin chce zaatakować Ukrainę? Brytyjskie MSZ zdobyło szokujące informacje

Wojna coraz bardziej prawdopodobna? Ten zaskakujący ruch USA może być na to mocnym dowodem

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie