Polityka i Społeczeństwo

Ostra reakcja Giertycha na słowa premiera Morawieckiego. Mecenas podejmuje kroki prawne?

Po opublikowaniu dziś kolejnej taśmy z kolekcji Geralda Birgfellnera znów reagować w nerwowy sposób musieli najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz sam bohater nagrania. Kazimierz Kujda, szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział podjęcie kroków prawnych przeciwko autorom publikacji, murem za nim oraz za prezesem PiS stanął znów premier Mateusz Morawiecki.

„Podobnie jak ujawnione taśmy kilka dni temu, również i ta nowa odsłona świadczy tylko i potwierdza ogromną uczciwość. W tamtym przypadku uczciwość prezesa PiS, w tym uczciwość prezesa NFOŚ. Tam jest taki dziwny fragment, któremu się należy przyjrzeć, kiedy austriacki biznesmen nakładania prezesa NFOŚ do jakichś dziwnych wypowiedzi, padają nietypowe propozycje, którym trzeba się z bliska przyjrzeć i trzeba się zastanowić, czy adwokaci pana austriackiego biznesmena nie działają przypadkiem na jego szkodę, bo może ktoś dojść do wniosku, że za tym powinna się kryć jakaś odpowiedzialność” – mówił na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier – „Ujawnione nagrania dowodzą pełnej uczciwości obozu Prawa i Sprawiedliwości, a kompromitują tych, którzy próbują z tego zrobić aferę” – dodawał.

Na odpowiedź na daleko idącą wypowiedź szefa rządu PiS postanowili odpowiedzieć adwokaci austriackiego biznesmena, którzy zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych przeciwko… premierowi Morawieckiemu, który w ich przekonaniu próbuje zastraszyć ich oraz ich klienta na chwilę przed przesłuchaniem w prokuraturze i przedstawieniem kolejnych dowodów, oraz wywieraniem bezprawnej presji na służby policyjne i na prokuraturę. Roman Giertych na swoich Facebooku opublikował w tej sprawie oświadczenie o następującej treści:

Oświadczenie adwokatów Jacka Dubois i Romana Giertycha w sprawie dzisiejszej wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił ocenę publikacji w “Gazecie Wyborczej”. Premier zasugerował, że nasz Mocodawca pan Gerald Birgfellner mógł dopuścić się złamania prawa poprzez oczekiwanie wsparcia od pana Kazimierza Kujdy jako męża prezes spółki Srebrna. Nadto premier nazwał naszego Mocodawcę “antybohaterem”, a nam zarzucił, że działamy na szkodę naszego Mocodawcy.

Odbieramy stanowisko prezesa Rady Ministrów jako:
po pierwsze próbę zastraszania naszego Mocodawcy w związku z zawiadomieniem jakie przedłożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzucającym popełnienie przestępstwa oszustwa przez pana Jarosława Kaczyńskiego.
Po drugie odbieramy tę wypowiedź jako zastraszanie świadka, który w najbliższych dniach złoży zeznania w tej prokuraturze.
Po trzecie wypowiedź ta narusza dobra osobiste naszego Mocodawcy.
Po czwarte narusza dobre osobiste niżej podpisanych pełnomocników oraz stanowi próbę wywarcia wpływu na nasze działania zawodowe.
Po piąte jest oparta na enuncjacjach prasowych, a nie na materiale dowodowym (taśmy nie stanowią jeszcze materiału dowodowego).
Po szóste jest to nacisk na prowadzącą postępowanie Prokuraturę Okręgową w Warszawie, która pośrednio podlega pod prezesa Rady Ministrów.

Na marginesie informujemy, że według naszej najlepszej wiedzy cały projekt budowy dwóch wież na działce należącej do spółki Srebrna miał przynieść korzyści majątkowe dla podmiotów i osób w to zaangażowanych. Kwestia podziału tego zysku zostanie przedstawiona w zeznaniach naszego Mocodawcy. Kwoty do podziału miały przekraczać kilkadziesiąt milionów rocznie. Nadto tworzone spółki wymagały określonego składu osobowego i on był przedmiotem negocjacji z poszczególnymi osobami z władz spółki.

Całość oświadczenia prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odbieramy jako bezprzykładne przekroczenie uprawnień prezesa Rady Ministrów podjęte wyłącznie z motywów politycznych.

Stosowne pisma o charakterze procesowym zostaną skierowane w odrębnym trybie i zastrzegamy sobie podjęcie dalszych kroków prawnych.

Jacek Dubois
adwokat

Roman Giertych
adwokat

Warto zwrócić także uwagę na kwestię planowanego podziału zysku z przedsięwzięcia spółki Srebrnej, szacowanego na kilkadziesiąt milionów rocznie do podziału pomiędzy osoby zaangażowane w projekt.

Źródło: Facebook

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie