Polityka

Roman Giertych do Kaczyńskiego: Jarku wstawaj, zostałeś zdradzony o świcie

Do niezwykle niepokojących z USA dotarli reporterzy portalu Onet. Wszystko za sprawą wcale nie zamrożonej nowelizacji ustawy o IPN, w której władza postanowiła dać prokuraturze narzędzie do ścigania za przypisywanie Polsce winy za wydarzenia związane z Holocaustem w czasie II wojny światowej. Urzędnicy administracji prezydenta USA Donalda Trumpa mieli przekazać stronie polskiej ultimatum – jeśli nie dojdzie do zmian w ustawie, która zdaniem Amerykanów narusza wolność słowa, najważniejsi polscy politycy, w tym prezydent Andrzej Duda czy premier Mateusz Morawiecki nie mają co liczyć na jakiejkolwiek spotkania z najwyższymi przedstawicielami amerykańskiego rządu.

Oprócz uznania polskich polityków za “persona non grata” w Waszyngtonie, pod znakiem zapytania stają także kwestie finansowania projektów wojskowych na terenie naszego kraju, takich choćby jak stacjonowanie w naszym kraju ciężkiej brygady amerykańskiego wojska. Wess Mitchell, jeden z najbliższych współpracowników amerykańskiego Sekretarza Stanu Rexa Tillersona przestrzega, jeśli polskie władze nie ustąpią w sprawie ustawy o IPN, to może także dojść do blokady finansowania współpracy wojskowej.

Przedstawiciele MSZ oraz rzeczniczka rządu zaprzeczają istnieniu takiego ultimatum.

To nieprawda. Nie było żadnego ultimatum tego rodzaju. Strona USA wyrażała zaniepokojenie, pytania o ustawę o IPN jeszcze na etapie projektu. Ma nadal swoje wątpliwości, jesteśmy w kontakcie z dyplomatami amerykańskimi. Nie ma w tych kontaktach języka ultimatów – mówił Bartosz Cichocki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24, pytany o publikację Onetu o „szlaban” na wizytę w USA.

Z kolei Joanna Kopcińska wypowiedziała się dla Polskiej Agencji Prasowej.

Tymczasem w swoim stylu kwestię ustaleń Onetu skomentował były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego czyli Roman Giertych, który zwrócił się bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego – “Jarku wstawaj. Zostaliśmy zdradzeni o świcie. Nawet Trump nie chce widzieć twoich figurantów. Proponuję, aby TVP mu przyłożyła wypominając niemieckie pochodzenie. Może się zreflektuje i wybierze sojusz z tobą”

Jedno jest niestety pewne. Tak napiętych relacji z naszym potencjalnie największym i najważniejszym sojusznikiem nie mieliśmy od bardzo dawna. Doprawdy trudno zrozumieć, w imię jakich interesów działa obecny rząd i dlaczego zdecydował się na własne życzenie doprowadzić do tak gigantycznego kryzysu dyplomatycznego. Tymczasem na Kremlu z pewnością strzelają korki od szampana. Tylko czekać aż Władimir Putin wyciągnie rękę do oblężonej w twierdzy Polski i zaproponuje swoją “bratnią pomoc”.

Źródło: Onet.pl

fot. Fb

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie