Rewelacje z NIemiec. Kanclerz Merkel potajemnie spotkała się z Jarosławem Kaczyńskim
W Niemczech wyszła książka o polityce zagranicznej Angeli Merkel. Pojawia się w niej wątek Lecha i Jarosława Kaczyńskich.
„Przewodzenie i odpowiedzialność. Polityka zagraniczna Angeli Merkel i przyszła rola Niemiec w świecie” – to tytuł książki która właśnie ukazała się w Niemczech. Autorem jest Christoph Heusgen były doradca kanclerz Angeli Merkel w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
Tajne spotkanie
W książce Heusgena jest fragment poświęcony braciom Kaczyńskim. Jak pisze autor Jarosław Kaczyński był trudniejszym partnerem do rozmów niż Lech Kaczyński, ale to nie zniechęciło Angeli Merkel do podjęcia próby dialogu i nawiązania kontaktu.
-Merkel nie zrezygnowała z zabiegów o kontakt z Kaczyńskimi. Z Lechem, który był łagodniejszym z braci bliźniaków i od 2005 roku był prezydentem Polski, dużo dyskutowała, próbując zrozumieć politykę PiS. W ten sposób powstała rzeczywiście pewna bliskość między obojgiem – pisze były doradca kanclerz Niemiec.
Latem 2016 roku zorganizowała ukryte przed opinią publiczną spotkanie i protokołem MSZ spotkanie w zamku Meseberg w Brandenburgii. Merkel chciała porozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim w wąskim gronie, bez medialnego zgiełku i tylko w obecności najbliższych doradców, by stworzyć „fundament zaufania” szczególnie w polityce europejskiej. – Jednak strona polska nie dochowała tajemnicy – pisze ex-doradca i informacje na ten temat wyciekły do mediów.
Mecz i kartofel
Christoph Heusgen opisuje epizod z pierwszych lat urzędowania Merkel. Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 roku, których gospodarzem były Niemcy, drużyna niemiecka trafiła na Polskę. Kanclerz Niemiec zaprosiła na mecz premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Dzień przed meczem niemiecka gazeta „TAZ” opublikowała karykaturę przedstawiającą braci Kaczyńskich jako kartofle. Ambasador RP zażądał wycofania wydania i przeprosin od redakcji oraz zagroził, że w przeciwnym razie Kaczyński nie przyjedzie.
-Interwencja w redakcji była dla mnie niewyobrażalna. Merkel tylko wzruszyła ramionami – wspomina autor.
W ocenie dyplomaty lata 2007–2014 były „dobrymi latami” w relacjach polsko-niemieckich. – Za czasów Tuska zostały zintensyfikowane konsultacje rządowe, miała miejsce przyjazna wymiana. Angela Merkel wspierała potem wybór Tuska na następcę przewodniczącego Rady Europejskiej van Rompuya – podkreśla.
Źródło: Deutsche Welle