Polityka i Społeczeństwo

Resort Ziobry bierze się za symbole narodowe. Chce wprowadzić dużą zmianę w godle Polski

Minister Ziobro
Flickr.com/Kancelaria Premiera

PiS planuje wprowadzenie pewnych zmian w symbolach narodowych. Ministerstwo sprawiedliwości nie chce jednak poprzestać na korektach i przedstawiło pomysł pewnej dużej zmiany.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przedstawiło niedawno projekt ustawy o symbolach państwowych, który zakłada wprowadzenie korekt m.in. w godle narodowym. Celem inicjatywy jest ustandaryzowanie wzorów symboli państwowych i dostosowanie ich do wymogów nowych technologii cyfrowych. Zmiany od dawna sugerowane są przez heraldyków.

Chodzi m.in. o usunięcie cieniowania Orła, pomalowanie jego nóg na złoto, czy brak prześwitów w koronie.

Co do korony, to ministerstwo sprawiedliwości ma swoją własna wizję. Resort Zbigniewa Ziobry domaga się zamiany obecnej otwartej korony na koronę zamkniętą z krzyżem. Jak zauważa ministerstwo, „orzeł z zamkniętą koroną ma długą tradycję w polskiej heraldyce państwowej”. Zamkniętą koronę nosił choćby Orzeł Biały w herbie Polski z lat 1919-1927, potem zmieniony na projekt Zygmunta Kamieńskiego, który znamy dziś.

Po raz pierwszy pojawił się w niej już około 1492 roku. Symbol występował m.in. na herbach, pieczęciach oraz monetach państwowych i monarszych – czytamy w uzasadnieniu resortu. – Przyjęcie korony zamkniętej przez ostatnich Jagiellonów i zwieńczenie jej złotym globem z krzyżem jest wydarzeniem kluczowym dla polskich symboli narodowych – argumentuje ministerstwo.

Resort wskazuje też, że „przywrócenie krzyża, jako zwieńczenia korony orła, historycznie było wyrazem treści świeckiej odzwierciedlającej suwerenność państwa”.

Obecność krzyża w godle nie powinna więc budzić oporów osób niedeklarujących przynależności do Kościoła katolickiego czy kościołów chrześcijańskich – napisano w uzasadnieniu.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie