Polityka i Społeczeństwo

Relacjonowali antyrządowy happening, dostali karę od sanepidu, ich konta zajęła skarbówka. “Efekt mrożący na dziennikarzach”

Po 10 tysięcy złotych ściągnął z kont dwojga dziennikarzy obywatelskich Urząd Skarbowych. Wcześniej zostali oni ukarani przez sanepid za relacjonowanie happeningu Lotnej Brygady Opozycji.

W maju br. Katarzyna Pierzchała i Adam Wiśniewski relacjonowali happening Lotnej Brygady Opozycji. W czasie pracy zostali spisani przez policję pod pretekstem złamania obostrzeń związanych z pandemią. Funkcjonariuszy nie interesowały tłumaczenia spisanych, że są w pracy.

Kilka dni później dziennikarze obywatelscy otrzymali decyzję z sanepidu o przyznaniu kar w wysokości po 10 tysięcy złotych za osobę. Powód? Niezastosowanie się do nakazu zachowania odpowiednich odległości. Odwołania okazały się bezskuteczne, mimo że zdaniem Wiśniewskiego policjant poświadczył w notatce nieprawdę. Miał nie zapisać tłumaczeń spisanych, że ukarani byli w pracy. Nie pomogła pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Dziennikarze skierowali sprawę do sądu, ale nie zmieniło to decyzji o zajęciu kont. 14 stycznia ma odbyć się niejawne posiedzenie sądu w sprawie Adama Wiśniewskiego.

To jest nieproporcjonalna kara za to, że ktoś próbował wykonywać swój zawód i relacjonować demonstrację. Po wyczerpaniu krajowej drogi to jest idealna sprawa do wygrania przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka o naruszenie prawa do swobody wypowiedzi, bo takie działanie ma wywołać efekt mrożący na dziennikarzach – komentuje w rozmowie z Onetem Dominika Bychawska-Sinarska z Helskinskiej Fundacji Praw Człowieka.

Będę walczyć do końca o moje prawa. Jak zakończę sprawę z sanepidem, to oskarżę tych policjantów od notatki, bo wyrządzili mi szkodę – zapowiada Adam Wiśniewski.

Mikołaj już mnie odwiedził a Was?
Jaki PiS takie Mikołajki…
WESOŁYCH ŚWIĄT
— edit —
Wyjaśnienie.

Mikołaj…

Opublikowany przez wolne-media.pl Niedziela, 6 grudnia 2020

Źródło: Press.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie