Gospodarka

Rekordowy spadek PKB. Wpływu pandemii na gospodarkę nie dało się uniknąć

Pewne jest, że miniony rok był najgorszy dla krajowej gospodarki od lat. Pozostaje pytanie jak bardzo polski rynek odczuł uderzenie pandemii.

29 stycznia Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne szacunki dotyczące PKB Polski w 2020 roku. Jasne jest, że będzie to informacja dotycząca spadku, nie wzrostu. Pytanie – jak duży będzie to spadek.

Według ekspertów, których szacunki publikuje Business Insider, 2020 rok był najgorszym dla polskiej gospodarki od początku lat 90. Szacunkowo spadek wyniesie ok 2,6-2,8 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Będzie więc to najgorszy wynik od 1991 roku – wówczas odnotowano spadek PKB o 7 procent.

Spadek PKB będzie więc rekordowy, ale i tak… niższy, niż spodziewano się kilka miesięcy temu.

Dobre wyniki aktywności w przemyśle obok grudniowego ożywienia aktywności w budownictwie są głównym czynnikiem kolejnej korekty w górę prognoz PKB w IV kw. Oczywiście te wzrosty nie zniwelują silniejszego spadku w handlu (listopadowe zamknięcie galerii handlowych) oraz w wielu sektorach usługowych (gastronomia, zakwaterowanie, rozrywka i kultura, transport), niemniej na podstawie opublikowanych danych prognozujemy, że w IV kw. 2020 r. PKB obniży się o ok. 3,0 proc. rdr – ocenia dla Business Insider Łukasz Tarnawa z Banku Ochrony Środowiska.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie