Polityka i Społeczeństwo

Rekordowy koszt funkcjonowania Szpitala Narodowego! Posłowie KO nie odpuszczą. “Coś tu nie gra”

Shutterstock

Ponad 100 mln złotych – tyle wyniósł koszt funkcjonowania Szpitala Narodowego w okresie od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku. Sprawę zbadali posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Szpital Narodowy utworzony na Stadionie Narodowym w Warszawie działał od listopada 2020 roku do końcówki maja 2021. Obecnie na stadionie funkcjonuje punkt szczepień. Od początku działalność szpitala stała się obiektem zainteresowania posłów KO, Michała Szczerby i Dariusza Jońskiego. Przeprowadzili oni kontrolę poselską, by zbada, jaki był realny koszt funkcjonowania szpitala tymczasowego na Stadionie.

Z odpowiedzi szpitala MSWiA, jakie uzyskali posłowie, wynika, że od listopada do kwietnia koszty wyniosły ponad 78 mln złotych. Do tego dochodzi 29 mln złotych, które skarb państwa wydał na przystosowanie Stadionu Narodowego na potrzeby szpitala tymczasowego. Łącznie więc koszt funkcjonowania obiektu wyniósł ponad 107 mln złotych.

– Narodowy okazał się workiem bez dna. Szpital w Warszawie miał jednorazowo przyjmować 1000-1200 pacjentów, a przez sześć miesięcy przyjął 1800. Chyba coś tu nie gra. Pobyt jednego pacjenta kosztował ponad 50 tysięcy – powiedział Michał Szczerba w rozmowie z TVN24. Dariusz Joński podkreśla, że NFZ w przypadku Narodowego płacił „ośmiokrotnie więcej niż w innych szpitalach za gotowość łóżka szpitalnego i 18 razy więcej za gotowość stanowiska respiratorowego”.

Premier zapowiadał, że szpital będzie dysponował 1200 łóżkami, a przyjął łącznie przez sześć miesięcy 1843 pacjentów. Pomimo ogromnego personelu szpitala składającego się z 1200 osób, w tym 500 pielęgniarek i 300 lekarzy i setek wolnych miejsc w szpitalu na Narodowym karetki musiały wozić pacjentów do szpitali oddalonych nawet o 160 kilometrów – kwituje polityk KO.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie