Gospodarka

Reforma OFE uderzy w emerytki? Eksperci ostrzegają

Morawiecki przechodzi do ofensywy. Desperackie kłamstwa o Unii Europejskiej ocalą premiera?
Fot. W. Kompała / KPRM

Reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) dla wielu kobiet może oznaczać niższe świadczenie. Powód? Stracą dawno zapomniane uprawnienie i tysiące złotych podwyżek. Przed zmianami ostrzegają eksperci.

Deforma OFE

Likwidacja OFE obniży tysiącom kobiet emerytury – powiedział money.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Takie samego zdania jest dr Tomasz Lasocki, ekspert systemów ubezpieczeń z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Polski system emerytalny to skład porcelany i fajansu, czyli mętlik tysięcy przepisów, które obowiązują dziś tylko w części, w niektórych sytuacjach i nie dla wszystkich – twierdzi dr Lasocki.

Dlaczego jednak zmiany w OFE mogą być tak ryzykowne? Chodzi o ponowne przeliczanie emerytur.

Emerytkom, które przekroczą 65. rok życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w niektórych wypadkach na nowo oblicza emeryturę. I jest to niezwykle korzystne przeliczenie, ponieważ dla systemu pobierane już przez ostatnie 5 lat świadczenia są niewidoczne [wiek emerytalny kobiet to 60 lat – red.]. A to z kolei powoduje, że po nowych kalkulacjach, wypłacane pieniądze są w stanie rosnąć o kilkadziesiąt procent. W 2020 roku wzrosty z ponownego przeliczenia mogły osiągnąć nawet 60 procent – dodał dr Lasocki.

“W 2014 roku przyrost emerytury po przeliczeniu wynosił 39 proc. (jeżeli akurat w 2014 roku dana kobieta osiągała wiek 65 lat). Na każdy dotychczasowy tysiąc świadczenia to 390 zł ekstra. W 2019 roku było to 47 proc., czyli 470 zł na każdy tysiąc świadczenia. A w 2020 roku 62,5 proc.” – wylicza portal money.pl.

Po zmianach mogą zaś wystąpić problemy właśnie z owym przeliczaniem.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie