Polityka i Społeczeństwo

Refleks Niedzielskiego. Potrzeba było tragedii, by minister poprosił o “wydanie wytycznych” dla lekarzy

Flickr.com/PiS

Tragiczna śmierć ciężarnej kobiety poruszyła całą Polskę. W sobotę tłumy wyszły na ulice polskich miast, by wziąć udział w demonstracjach pod hasłem „Ani jedna więcej”. Głos w sprawie zabrał minister zdrowia.

30-letnia Izabela zmarła 22 września. Kobieta była w 22 tygodniu ciąży.

Stwierdzono u niej bezwodzie i zdiagnozowano wady wrodzone dziecka. Lekarze czekali jednak z usunięciem płodu do czasu, aż przestanie bić jego serce. Niestety, ostatecznie kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Sprawa poruszyła całą Polskę, w efekcie w sobotę w wielu miastach odbyły się manifestacje pod hasłem „Ani jednej więcej”.

O tę smutną sprawę został zapytany Adam Niedzielski. Minister zdrowia był gościem Krzysztofa Ziemca na antenie RMF FM.

To jest bardzo trudna sprawa, która wymaga wyjaśnienia. Szafowanie wokół tej sprawy różnymi politycznymi doktrynami, jest po prostu nie na miejscu i moim zdaniem jest też brakiem szacunku dla osób, których ta tragedia dotknęła – powiedział Niedzielski. Podkreślił też, że sprawą zajmuje się prokuratura, a on sam zlecił kontrolę Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Minister zdrowia zapowiedział, że zostaną wydane specjalne wytyczne dla lekarzy, by w podobnych sytuacjach nie mieli wątpliwości, jak się zachować. Jak stwierdził, lekarze muszą mieć „klarowny sygnał, że nie trzeba bać się w sytuacjach oczywistych podejmować takich trudnych decyzji”.

Poprosiłem Konsultanta Krajowego ds. Ginekologii i Położnictwa, o wydanie takich wytycznych, takiego komunikatu, który będzie jednoznacznie mówił o tym, że bezpieczeństwo kobiety, w przypadku takim, jak miał miejsce, jest powodem do tego, żeby przerwać ciążę – powiedział minister. Można rzec – rychło w czas. Trybunał Konstytucyjny wydał swój kontrowersyjny wyrok rok temu. Już wtedy ostrzegano, że może dojść przez to do takich sytuacji jak w Pszczynie czy Świdnicy, gdzie zmarła inna ciężarna kobieta. Niedzielski miał więc rok, by „poprosić o wydanie wytycznych”, a zrobił to dopiero po tragedii. No ale cóż, mówimy o rządzie, którego zaskoczyła setna rocznica Cudu nad Wisłą, więc trudno oczekiwać, że w innych sprawach zadziała z wyprzedzeniem…

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie