Polityka i Społeczeństwo Sondaże

Razem, osobno, a może w dwóch blokach? Ten sondaż powinien być wyborczą podpowiedzią dla opozycji

IBRiS zbadał to, czy Polacy chcą zjednoczenia opozycji. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie przygotowano parę sondaży, z których wynikało, że wspólna lista głównych antypisowskich partii wygrałaby wybory.

Czy Polacy chcą zjednoczonej opozycji?

Sami politycy nie są chyba pewni, czy chcą wspólnej listy. Do zjednoczenia nawołuje Donald Tusk. Tyle że już Szymon Hołownia studzi tego typu nastroje. Nie jest do końca jasna postawa polityków z PSL czy Nowej Lewicy (choć już posłowie z partii Razem mówią otwarcie, że nie chcieliby być na listach z ludźmi z PO).

Jak na tę kwestię zapatrują się wyborcy? Z nowego sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej” wynika, że i na tym polu zdania są podzielone.

32,4 proc. wyborców twierdzi, że ugrupowania opozycyjne powinny wystartować razem, a 25,7 proc. – że osobno.

12,9 proc. osób jest jeszcze innego zdania i mówi, że opozycja powinna stworzyć dwa bloki. Jeden z PSL-Koalicją Polską i Polską 2050 Szymona Hołowni oraz drugi – Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. 8,5 proc. respondentów chce czegoś jeszcze innego. W ich wizji Lewica dołącza do PSL-KP i Polski 2050, a KO startuje samodzielnie.

Z pewnością przeciwnikami wspólnej listy opozycji są wyborcy PiS. Ci uważają, że wszystkie partie z opozycji powinny startować osobno. Za tym pomysłem stoi aż 53 proc. z tej grupy. Tylko 8 proc. wskazało na jedną listę.

W gronie zwolenników opozycji jest już jednak odwrotnie: 50 proc. chce jednej listy, a 8 proc. tego, by każda z partii startowała osobno.

Przyszłość opozycji, przyszłość kraju

To, jak opozycja pójdzie do wyborów, zadecyduje o przyszłości naszego kraju. Za pełnym zjednoczeniem optuje PO, która zdecydowanie zyska na takim rozwiązaniu. Boi się go Polska 2050, która może niejako pokazać, że nie jest samodzielnym bytem politycznym, a tylko naturalną przystawką do Platformy.

Przed liderami opozycji bardzo twardy orzech do zgryzienia. Oby nie połamali sobie na nim zębów.

To cię na pewno zainteresuje:

  • Orban ogłasza stan wyjątkowy na Węgrzech! Co tam się dzieje?
  • Czy Ukraińcy są gotowi do ustępstw wobec Rosji w zamian za pokój? Zaskakujące wyniki sondażu
  • Turcja opuści NATO? Sensacyjne doniesienia z Ankary

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie