Gospodarka

Raport nie pozostawia wątpliwości. Polska byłaby bogatszym krajem, gdyby nie nieudolne działania rządu PiS

sejm
Flickr.com/PiS

Z przygotowanego przez ekspertów Andrzeja Bratkowskiego i Ludwika Koteckiego na zlecenie Platformy Obywatelskiej raportu gospodarczego ”Stracone cztery lata: Polityka Makroekonomiczna PiS 2016-2019 i jej konsekwencje dla Polski, ze szczególnym uwzględnieniem czasu pandemii” jednoznacznie wynika, że nasz kraj mógł rozwijać się znacznie szybciej, gdyby nie nieudolność władzy centralnej na polu inwestycji oraz jej polityka wobec samorządów terytorialnych zmierzająca do ich zagłodzenia. W rezultacie, w czasach wielkiego kryzysu lat 2008-2015 sytuacja inwestycyjna Polski była znacznie lepsza niż w latach 2016-2019, choć ten drugi okres przypadał na silne ożywienie gospodarcze.

Głównym wytłumaczeniem tak słabych danych inwestycyjnych w Polsce jest niekorzystna zmiana klimatu dla przedsiębiorczości. Jednym ze sztandarowych punktów programu PiS były Pracownicze Plany Kapitałowe; miały spowodować wzrost oszczędności, a następnie ich transfer na rynek kapitałowy, by zwiększyć dynamikę inwestycji. Rzeczywiste fiasko tego programu (niska partycypacja pracowników, mimo koniecznej, wyraźnej rezygnacji pracownika z udziału w PPK; jej brak powoduje zapisanie pracownika do programu) nie daje podstaw do przewidywania szybkiego ożywienia inwestycyjnego po zakończeniu pandemii. Taką podstawę daje unijny Plan Odbudowy – największy w historii pakiet środków na rzecz ożywienia gospodarki – czyli długoterminowy budżet UE w połączeniu z NextGenerationEU, tymczasowym instrumentem pobudzającym ożywienie gospodarki. Nie wiadomo jednak, jak będzie on realizowany, najpierw bowiem rząd PiS zachowywał się absurdalnie w trakcie negocjacji tego pakietu, posuwał się aż do groźby weta, a teraz nadal nie ma szerszych informacji o przygotowaniu do jego efektywnego wykorzystania.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia

Sprostowanie


W artykule autorstwa Pana Adriana Matusa pt. "To musi być fake! Kurski żąda o wiele więcej publicznej kasy na swoją TVP" opublikowanym w dniu 4 marca 2021 r. na stronie https://crowdmedia.pl/to-musi-byc-fake-kurski-zada-o-wiele-wiecej-publicznej-kasy-na-swoja-tvp/ nieprawdziwa i wprowadzająca w błąd jest informacja, iż Kurski żąda o wiele więcej publicznej kasy na swoją TVP. W rzeczywistości Prezes TVP nie domaga się więcej pieniędzy dla TVP, a wskazuje, iż gdyby należne opłaty abonamentowe zostaly wniesione w całości, to publiczne media otrzymałyby z tego tytulu prawie 3,5 mld zł.

Ładowanie