Polityka i Społeczeństwo

Rafał Trzaskowski wskazuje zagrożenie, jakie niesie Polski Ład. I stawia żądania

Rafał Trzaskowski

Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie założeń Polskiego Ładu. Prezydent Warszawy alarmuje, że nowy program PiS uderzy w samorządy.

Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki przedstawia szczegóły Polskiego Ładu w minioną sobotę. Komentatorzy zauważyli, że w zalewie obietnic znalazły się też rozwiązania uderzające w przedsiębiorców i Polaków zarabiających ok. 10 tysięcy złotych. Zmiany zaproponowane przez PiS są też niekorzystne dla samorządów. Zwrócił na to uwagę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ogłaszając „Polski Ład”, rząd PiS potwierdził, że jego pomysł na Polskę to pełna centralizacja i dalsze odbieranie samorządom dochodów. Na końcu drogi stracą na tym mieszkańcy – napisał Trzaskowski w mediach społecznościowych. Prezydent Warszawy zauważył, że PiS zapowiedział w ramach Ładu szereg inwestycji, takich jak ścieżki rowerowe czy nowe szkoły. Zauważył, że takie inwestycje leżą w gestii samorządów, a środki na te projekty pochodzą głównie z dochodów z podatków PIT. I tu pojawia się problem, bo Polski Ład zakłada zmiany podatkowe, które będą miały wpływ na budżety samorządów.

– Kłopot w tym, że rządzący konsekwentnie osłabiają pozycję finansową samorządów. Robią to od lat, na wiele różnych sposobów. Ograniczając udział w dochodach z podatków, przerzucając coraz większą część kosztów systemu edukacji na barki lokalnych społeczności. A ostatnio – proponując samorządom pożyczki zamiast bezzwrotnych dotacji z Krajowego Planu Odbudowy finansowanego przez Unię Europejską – pisze Rafał Trzaskowski i podaje konkretne wyliczenia. Z analiz po sobotnim wystąpieniu liderów PiS wynika, że roczne dochody Warszawy spadną o ponad miliard złotych.

– Dlatego domagam się od rządu, by jak najszybciej przedstawił dokładne analizy skutków finansowych swojego planu. I wyjaśnił samorządom, jak zamierza im zrekompensować taką wyrwę w budżecie – apeluje Trzaskowski. Prezydent Warszawy nie liczy na tzw. „Subwencje inwestycyjne dla samorządów”, które zapowiadał PiS. Jest przekonany, że ich przyznanie będzie uzależnione od kwestii politycznych.

Rząd będzie decydował na co mieszkańcy dostaną fundusze, a na co nie, i w zależności od tego, czy lokalne władze wspierają Prawo i Sprawiedliwość, czy są krytyczne wobec działań rządu. To oznacza zabranie mieszkańcom prawa do decydowania o tym jakich inwestycji potrzebują i sprowadzenie samorządów do roli wykonawców poleceń z ministerstw i centrali partyjnej – wskazuje Trzaskowski.

– „Polski Ład” cofa nas o całe dekady w rozwoju demokracji lokalnej i silnych samorządów – kwituje prezydent Warszawy.

Źródło: Facebook

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie