Polityka i Społeczeństwo

Rafał Trzaskowski ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu. Gigantyczne straty dla samorządów

Tomasz Warszewski / Shutterstock

Rafał Trzaskowski kolejny raz ostrzega przed skutkami Polskiego Ładu. Według wyliczeń, rozwiązania wymyślone przez PiS będą kosztować Warszawę nawet 1,7 mld zł.

Rafał Trzaskowski od początku nie ukrywał, że sceptycznie podchodzi do rozwiązań proponowanych przez PiS w ramach Polskiego Ładu. Już wcześniej alarmował, że program partii rządzącej jest niekorzystny dla samorządów. Przedstawił wyliczenia, które wskazują, iż samorządy stracą na obecnej wersji Polskiego Ładu ok 15 mld złotych. Sama Warszawa – 1,7 mld.

Rząd przyjął taki algorytm, żeby uderzyć w duże miasta, co oznacza, że Warszawie zostanie zabrane 1 mld 700 milionów rocznie, a wróci do nas 400 mln zł tylko w pierwszym roku, a w kolejnych latach rekompensaty będą jeszcze mniejsze – powiedział Trzaskowski. – Mam nadzieję, że ten scenariusz się nie ziści i rządzący jednak nie będą chcieli zniwelować możliwości inwestycyjnych samorządu prawie do zera. Jeżeli by się ziścił, oznacza to cięcia wszystkich wydatków we wszystkich dużych miastach – m.in. pomocy dla niepełnosprawnych, wydatków edukacyjnych, stypendiów sportowych, wsparcia dla organizacji pozarządowych – dodał prezydent stolicy.

Trzaskowski obiecał, że miasto „zrobi wszystko, co w jego mocy”, by „ochronić najbardziej wrażliwe dziedziny naszego życia, jak wsparcie dla najbardziej potrzebujących, seniorów, dożywianie dzieci i programy zdrowotne”. Przyznał jednak, że efektem Polskiego Ładu będzie np. niemożność kontynuacji miejskiego programu in-vitro.

Polski Ład, „Janosikowe” oraz rekordowa inflacja to dewastujące trio, zafundowane nam przez rząd, które będzie nas wszystkich bardzo drogo kosztowało – podsumował Trzaskowski.

Źródło: Super Express

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie