Rafał Trzaskowski nie gryzł się w język. TE słowa o upolitycznionym Kościele wybrzmiały wyjątkowo mocno

Rafał Trzaskowski wszedł do kampanii wyborczej.
Na wiecu w Radomiu dużo mówił o rozdziale Kościoła od państwa.

Tuż przed Campusem prezydent Warszawy miał wiece w Skawinie i w Olsztynie. To była przygrywka do prawdziwej kampanii wyborczej. Rafał Trzaskowski we wtorkowe popołudnie przyjechał do Radomia na spotkanie wyborcze. Włodarz stolicy mówił o edukacji, opresyjnej władzy, o polskiej przedsiębiorczości, podatkach i o Kościele, który chodzi z władzą pod rękę.

Likwidacja Funduszu Kościelnego

Rafał Trzaskowski dostał największe brawa, gdy poruszył temat rozdziału Kościoła od państwa. Wiceprzewodniczący PO podkreślił na początku przywiązanie Polaków do tradycji i zaznaczył, że nie ma zamiaru całego Kościoła wrzucać do jednego worka. – Ja zostałem wychowany za komuny, gdy Kościół pomagał nam walczyć z dyktaturą – powiedział.

My nie chcemy takiego państwa, w którym partia rządząca wspiera Kościół, a Kościół wspiera partię rządzącą. Kościół nie powinien mieć nic absolutnie wspólnego z państwem. Mówimy jasno, obserwując setki milionów złotych, które idą na wspieranie przedsiębiorców kościelnych i biznesmenów kościelnych. Położymy temu kres! – grzmiał. – Państwo nie powinno wspierać takich ludzi jak Tadeusz Rydzyk– dodał.

Kolejna kwestia. Zlikwidujemy Fundusz Kościelny. To państwo powinni decydować o tym, jak ma wyglądać odpis podatkowy – podkreślił. – Ocena z religii nie powinna być na świadectwie i tak powinniśmy organizować plan, by religia była na pierwszej lub ostatniej lekcji – dodał.

100 konkretów na 100 dni

W sobotę odbyła się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „100 konkretów na 100 dni”. Donald Tusk już kilka miesięcy temu zapowiedział, że partia przygotuje pakiet propozycji na pierwsze sto dni nowego rządu. Z propozycjami można się zapoznać na stronie 100konkretow.pl

Donald Tusk na konwencji zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego, a Adam Szłapka dodał, że w planach jest także wprowadzenie zakazu finansowania z pieniędzy publicznych działalności gospodarczej parafii, zakonów, diecezji. Temu postulatowi nie podlegają podmioty prowadzące działalność humanitarną i charytatywno-opiekuńczą.

Chcę, żeby jeden bardzo ważny punkt padł z mojej strony jako przewodniczącego Nowoczesnej: naszym konkretem jest realny rozdział Kościoła od państwa. Koniec z transferami do biznesów ojca Tadeusza Rydzyka, państwo musi być świeckie – powiedział przewodniczący Nowoczesnej.

 

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *