Polityka i Społeczeństwo

Radni biednego polskiego miasta zdecydowali. Wolą uchwałę anty-LGBT niż miliony złotych

Miliony złotych? Nie, dziękuję

Kraśnik może stracić nawet 10 milionów euro, czyli ponad 40 mln złotych. Takie pieniądze oferuje tzw. Fundusz norweski. To środki przyznawane przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię w zamian za udział we wspólnym obszarze Unii Europejskiej.

Kraśnik zajmuje obecnie wysokie, 9. miejsce wśród miast ubiegających się o środki z funduszu. Szansę na dofinansowanie otrzyma 15 najlepszych. Kraśnik ma więc realną szansę na zasilenie budżetu kilkudziesięcioma milionami złotych. Albo miał – szefowa MSZ Norwegii Nie Eriksen przyznała, że miasta deklarujące dyskryminacyjne postawy nie będą mogły ubiegać się o środki.

Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich – wyjaśnia Eriksen, cytowana przez Onet.

To dlatego Paweł Kurek, radny z klubu Porozumienie i Rozwój, złożył wniosek o uchylenie uchwały anty-LGBT. Uzasadniał to aspektami cywilizacyjnym i gospodarczym. Przekonywał, że miasto nie może przyczyniać się do wykluczania mieszkańców i ostrzegał, że pochopna rezygnacja ze środków z funduszu norweskiego może pogłębić problemy gospodarcze.

Nie przekonał jednak wszystkich radnych. Ostatecznie uchwała została utrzymana. Za jej pozostawieniem głosowało 11 radnych, za uchyleniem – 9.

Źródło: Onet


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie