Rada Mediów Narodowych utrudni zmiany w TVP? „Media publiczne są chronione przez prawo”

Po przejęciu władzy przez koalicję KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, powinno dojść do rewolucji w TVP. Czy Rada Mediów Narodowych spróbują utrudnić te zmiany?

Czas na zmiany w TVP

Zmiany w TVP to jeden z priorytetów koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, która wkrótce powinna przejąć władzę w Polsce. Przeprowadzenie zmian nie jest łatwe, bo PiS zadbało o zabetonowanie mediów publicznych. W 2016 roku powołano Radę Mediów Narodowych, do której kompetencji należy powoływanie zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, a także Polskiej Agencji Prasowej. Jej kadencja trwa sześć lat, a czterech z jej obecnych pięciu członków powołano w 2022 roku. To oznacza, że będą zasiadać w RMN praktycznie przez całą kadencję nowego rządu.

Nieoficjalnie mówi się, że nowa władza formalnie zlikwiduje TVP, a w jej miejsce powoła nowy podmiot prawny. Nowy minister kultury może poprzez Walne Zgromadzenie postawić spółki medialne w stan likwidacji. Powołane zostałyby zarządy komisaryczne, których RMN nie mogłaby odwołać.

Jest też opcja unieważnienia wyboru RMN przez uchwałę. Trybunał Konstytucyjny orzekł kilka lat temu, że w powoływaniu władz TVP i Polskiego Radia musi uczestniczyć Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Ostatnim prezesem TVP powołanym z udziałem KRRiT był Janusz Daszyński.

RMN utrudni zmiany?

RMN już protestowała przeciw sugerowanym scenariuszom. W opublikowanym oświadczeniu przestrzega przed „wprowadzaniem bezprawia w Polsce”.

Będziemy bronić mediów publicznych i ich pracowników przed zapowiadanymi przez opozycję działaniami, łamiącymi prawo. Winni łamania prawa prędzej czy później poniosą surowe konsekwencje swoich czynów – czytamy w oświadczeniu, które podpisali związani z PiS członkowie Rady. Opozycyjni członkowie RMN obawiają się, że ich prorządowi koledzy planują nagłe zmiany statutów TVP, Polskiego Radia i PAP, aby uniemożliwić lub opóźnić zmiany w tych spółkach.

Takie działania mogłyby utrudnić nadzór właścicielski, wprowadzić pewnego rodzaju bezpieczniki, które prawnie byłyby bardzo naciągane. (…) W nowych statutach mogłyby zostać wskazane ograniczenia dotyczące możliwości wprowadzenia zarządu komisarycznego i likwidacji spółek. Prawdopodobnie byłyby to narzędzia, które zakwestionowałby Krajowy Rejestr Sądowy. Takie mechanizmy z punktu widzenia prawnego nie byłyby dopuszczalne, czyli byłyby naginaniem prawa – mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl członek RMN Marek Rutka. Portal wprost zapytał przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, czy jest plan zmian w statucie mediów publicznych.

Nie planujemy – odpowiedział Czabański. – Media publiczne są chronione przez prawo, czyli stosowne ustawy. I to wystarczy – dodał przewodniczący RMN.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *