Polityka i Społeczeństwo

Putin może zostać zabity? W jednej sytuacji jest to bardzo prawdopodobne

– Będziemy musieli prawdopodobnie żyć nadal z Putinem i jego ludźmi, tak jak musieliśmy żyć ze Stalinem i Mao. Ale nie będą oni już robić zakupów w Paryżu i mieszkań w Londynie – mówi Graham Allison, amerykański politolog.

Graham Allison udzielił długiego wywiadu niemieckiemu “Deutsche Welle”. Amerykański politolog i autor książek o tematyce wojennej analizował dotychczasowe działania Władimira Putina i mówił o możliwych scenariuszach wojny. – Uważam, że Putin słusznie wychodzi z założenia, iż w przypadku jednoznacznej porażki straci władzę, a prawdopodobnie także swoje życie, tak jak car Mikołaj II w 1918 r..

Putin przeszedłby do historii jako polityk, który stracił Ukrainę i reanimował Zachód. To nie jest dla niego dobry prognostyk – stwierdził Allison.

Putin zawsze wybierze zło

Ekspert dodał, że jego zdaniem rosyjski prezydent nie będzie w stanie pogodzić się z porażką, a to pchnie go do najgorszego. – Jeżeli zostanie zmuszony do wyboru między porażką a eskalacją przemocy i zniszczeniem, to moim zdaniem wybierze – będąc racjonalnym graczem – to drugie – powiedział politolog.

Allison dodał również, że jego zdaniem Ameryka nie odpowiedziałaby atakiem nuklearnym Rosji. – Nie uniknęlibyśmy jednak zrobienia czegoś dramatycznego. Mógłby to być atak na rosyjskie wyrzutnie rakietowe, co pociągnęłoby za sobą śmierć rosyjskich żołnierzy. – To byłby scenariusz, który przekracza nasze wyobrażenia – ocenił ekspert.

Graham Allison nie wyklucza również scenariusza, w którym Władimir Putin pozostaje przy władzy. – Będziemy musieli prawdopodobnie żyć nadal z Putinem i jego ludźmi, tak jak musieliśmy żyć ze Stalinem i Mao. Ale nie będą oni już robić zakupów w Paryżu, mieszkać w Londynie czy też wpływać swoim jachtem do Nicei – powiedział Allison.

Czytaj również:

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie