Polityka i Społeczeństwo

PSL męczy się z Kukizem. To już koniec koalicji?

Koalicja Polska może się wkrótce rozpaść? Między wierszami sugeruje to lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który był gościem RMF FM.

Żłobienia na monolicie

Ostatnie lata były czasem wielkich koalicji. Z tych najlepiej działa nadal Koalicja Obywatelska. Zjednoczona Prawica stoi chyba na skraju przepaści – ziobryści otwarcie wojują już z premierem Mateuszem Morawiecki, zaś gowinowcy też nie są tak potulni jak w czasie poprzedniej kadencji. Co zaś dzieje się w Koalicji Polskiej? Jej lider, Władysław Kosiniak-Kamysz, sugeruje chyba, że może z niej odejść ruch Kukiz ’15.

– Na pewno niedobrze jest, kiedy w tak wielu głosowaniach w ostatnim czasie politycy Kukiz’15 głosują inaczej niż większość klubu Koalicji Polskiej (…). To skłania nas do refleksji nad tym wszystkim. Chciałbym, żeby kontynuować dobrą współpracę, która była w wyborach, która dała bardzo dobry wynik wyborczy (…), ale nic na siłę – powiedział w RMF FM.

PSL dołączy do PiS?

To nie koniec. Cyklicznie powracają pogłoski o tym, że ludowcy mogą dołączyć do Zjednoczonej Prawicy. Lider PSL na razie jest ostrożny w tej kwestii.

– Oferowaliśmy premierowi Morawieckiemu wsparcie w głosowaniu nad budżetem UE, że poprzemy jego wynegocjowane rozwiązania, czyli wspólne wypuszczenie obligacji i wspólne zadłużanie się UE – to jest dużo dalej idące niż wpisanie nawet zasady praworządności, a na to premier zgodził się 21 lipca (…). Taką ofertę wsparcia od nas –  ale także od Lewicy, od Platformy – premier otrzymał, ale uległ radykałom. Doprowadza do sytuacji igrania z ogniem, utraty środków, zagrożenia wypłaty tych środków np. dla małych i średnich przedsiębiorstw, a to jest 70 proc. polskiego PKB – tłumaczył Kosiniak-Kamysz.

Wiele jednak wskazuje na to, że Koalicja Polska może nie dotrwać do końca kadencji Sejmu. Trudno wyrokować, co wydarzy się w polskiej polityce za trzy lata, ale w praktyce może to oznaczać koniec parlamentarnej przygody Pawła Kukiza, a może też… PSL-u.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie