Polityka i Społeczeństwo

Przyłębska ogłosiła wyrok ws. Adama Bodnara! Co teraz?

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji. TK uznał, że Adam Bodnar nie może już pełnić tej funkcji.

Kadencja Adama Bodnara wygasła we wrześniu ubiegłego roku, ale parlament przez ten czas nie potrafił powołać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Bodnar wciąż pełni więc swoją funkcję, co nie jest na rękę obozowi władzy. Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął w zeszłym roku wniosek posłów PiS o zbadanie konstytucyjności tego „przedłużenia” kadencji obecnego RPO.

– Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu – pisali autorzy wniosku.

TK długo przekładał termin rozprawy – od września ubiegłego roku zrobił to aż dziewięciokrotnie. Ostatecznie zaczęła się ona w poniedziałek 12 kwietnia, a dokończono ją następnego dnia. Przed TK wystąpili przedstawiciele wnioskodawców, Sejmu i Prokuratora Generalnego. Głos zabrał też sam Adam Bodnar.

Celem nie jest wydłużenie kadencji rzecznika, lecz zapewnienie efektywności korzystania z konstytucyjnego środka ochrony praw i wolności, czyli z artykułu 80 konstytucji, i odpowiedniej pomocy rzecznika w tym zakresie – mówił RPO. Ta argumentacja nie przekonała TK, który orzekł, że pełnienie przez Bodnara funkcji RPO po upływie kadencji jest niekonstytucyjne. 

Ustawodawca określił, że kadencja RPO trwa 5 lat, więc nie może trwać dłużej – powiedział sprawozdawca, sędzia Stanisław Piotrowicz.

Każdy przepis, który jest uchylony przez Trybunał Konstytucyjny i wyrok zostanie opublikowany, ma moc obowiązującego prawa. Na tym polega działalność Trybunału i pewne niebezpieczeństwo wiążące się z działalnością Trybunału, co do którego możemy mieć różne wątpliwości – mówił jeszcze przed rozprawą Bondar.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie