Polityka i Społeczeństwo

Przyłębska kpi z listu unijnego komisarza dot. wyższości prawa polskiego nad unijnym. Sprawa jest przesądzona?

Flickr.com/Senat RP

W modzie jest ostatnio mówienie przez PiS całemu światowi, że nie mają o niczym pojęcia. Po Ryszardzie Terleckim przyszła kolei na Julię Przyłębską.

Pod koniec marca Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym – Premier chce kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegłą środę Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, skierował do polskich władz pismo w którym wzywa do wycofania złożonego wniosku. Zbigniew Ziobro w amoku zaczął mówić “noekolonialnym myśleniu elit brukselskich” i porównał Reyndersa do “sowieckiego sekretarza”.

O apel komisarza była pytana w Programie I Polskiego Radia Julia Przyłębska – Trybunał Konstytucyjny już proceduje nad tym wnioskiem i w momencie, kiedy sędziowie będą gotowi do orzekania, wyznaczona zostanie rozprawa lub termin posiedzenia niejawnego – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Potem rzuciła się na Didiera Reyndersa prawie jak Zbigniew Ziobro – Prośba o nieskładanie tego wniosku, a więc o nierealizowanie swojego konstytucyjnego uprawnienia może być traktowana w kategoriach próby ingerowania w suwerenność i niezależność organów państwa – grzmiała.

Potem już poszło z górki w stylu Ryszarda Terleckiego, który Swiatłanie Cichanouskiej zarzucił, że nie ma pojęcia o tym co się w Polsce dzieje.

Przyłębska powiedziała, że jest zaskoczona tą sytuacją. Jej zdaniem, “jest to przekroczenie pewnych obowiązujących zasad w demokratycznym systemie funkcjonowania państw”. Według niej powodem tej sytuacji być nieznajomość polskiego prawa. 

Nie bardzo znajduję usprawiedliwienie, dla tego rodzaju zachowania. Uważam, że było to całkowicie niewłaściwe i po tym zdarzeniu Komisja Europejska powinna elegancko wyjść z tego problemu – oceniła.

Źródło PolskieRadio.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie