Polityka i Społeczeństwo

Przyłębska kpi z listu unijnego komisarza dot. wyższości prawa polskiego nad unijnym. Sprawa jest przesądzona?

Flickr.com/Senat RP

W modzie jest ostatnio mówienie przez PiS całemu światowi, że nie mają o niczym pojęcia. Po Ryszardzie Terleckim przyszła kolei na Julię Przyłębską.

Pod koniec marca Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym – Premier chce kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie – mówił rzecznik rządu Piotr Müller.

W ubiegłą środę Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, skierował do polskich władz pismo w którym wzywa do wycofania złożonego wniosku. Zbigniew Ziobro w amoku zaczął mówić “noekolonialnym myśleniu elit brukselskich” i porównał Reyndersa do “sowieckiego sekretarza”.

O apel komisarza była pytana w Programie I Polskiego Radia Julia Przyłębska – Trybunał Konstytucyjny już proceduje nad tym wnioskiem i w momencie, kiedy sędziowie będą gotowi do orzekania, wyznaczona zostanie rozprawa lub termin posiedzenia niejawnego – powiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Potem rzuciła się na Didiera Reyndersa prawie jak Zbigniew Ziobro – Prośba o nieskładanie tego wniosku, a więc o nierealizowanie swojego konstytucyjnego uprawnienia może być traktowana w kategoriach próby ingerowania w suwerenność i niezależność organów państwa – grzmiała.

Potem już poszło z górki w stylu Ryszarda Terleckiego, który Swiatłanie Cichanouskiej zarzucił, że nie ma pojęcia o tym co się w Polsce dzieje.

Przyłębska powiedziała, że jest zaskoczona tą sytuacją. Jej zdaniem, “jest to przekroczenie pewnych obowiązujących zasad w demokratycznym systemie funkcjonowania państw”. Według niej powodem tej sytuacji być nieznajomość polskiego prawa. 

Nie bardzo znajduję usprawiedliwienie, dla tego rodzaju zachowania. Uważam, że było to całkowicie niewłaściwe i po tym zdarzeniu Komisja Europejska powinna elegancko wyjść z tego problemu – oceniła.

Źródło PolskieRadio.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie