Polityka i Społeczeństwo

Przykre świąteczne wieści dla Kaczyńskiego. W tym sondażu sromotnie przegrał z Donaldem Tuskiem

Polaków zapytano teraz kogo: Donalda Tuska czy Jarosława Kaczyńskiego, zaprosiliby na Wigilię. Odpowiedzi nie były szokujące…

Z kim zjadłbyś karpia?

Okazuje się, że Polacy woleliby Wigilię spędzić z Donaldem Tuskiem, a nie z liderem PiS. To sugerują wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster. Szefa PO zaprosiłoby na kolację z karpiem w roli głównej 62 proc. osób, z kolei prezesa PiS tylko 38 proc.

Politolog prof. Antoni Dudek mówi, że nie ma w tym niczego szokującego.

 Mam wrażenie, że Tusk budzi nieco większą sympatię niż prezes Kaczyński. To jest kwestia tzw. elektoratu negatywnego. Patrząc historycznie przez te 30 lat, kiedy panowie walczą ze sobą, to znacznie częściej Kaczyński miał większy negatywny elektorat od Tuska. I to się potwierdza w tym sondażu, co nie znaczy, że Tusk nie ma negatywnego elektoratu, bo ma, ale nieco mniejszy niż Kaczyńskiego – powiedział.

Dodał, że na wynik sondażu ma wpływ to, że PiS aktualnie rządzi: – Dodatkowym obciążeniem jest to, że Kaczyński od 6 lat rządzi, a Polacy nie lubią ludzi władzy przy stole wigilijnym. Także gdyby była dziś sytuacja odwrotna, to pewnie proporcja byłaby nieco inna, ale też myślę, że Tusk miałby szanse pokonać Kaczyńskiego. PR-owo Tusk jest zdolniejszy i ma sznyt zachodniego polityka, to na pewno pomaga. To się składa na tę sympatyczność. Jego największa popularność już minęła, ale był na poziomie popularności, którego Kaczyński nigdy nie osiągnął. Na dodatek dziś Kaczyński jest obiektem ogromnej krytyki wielu osób, a to też wpływa na jego społeczny obraz. 

Podobnie myśli prof. Rafał Chwedoruk: – Donald Tusk jest bardziej medialny niż Jarosław Kaczyński. Jako polityk przedstawiał życie rodzinne, grał w piłkę. Natomiast prezes PiS pojawia się w politycznych rolach. Przy świątecznym stole raczej skłaniamy się ku lżejszym tematom, niż polityka, a z tym nie kojarzy się Kaczyński.

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-1 grudnia, na próbie 1046 dorosłych Polaków.

Źródło: se.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie