Polityka i Społeczeństwo Wojna

Przeżył horror rosyjskiej niewoli. Wstrząsająca relacja obrońcy Azowstalu. “Nie wiedzieliśmy, co się z nami stanie”

Mychajło Dianow, obrońca Azowstalu, spędził cztery miesiące w rosyjskiej niewoli. Teraz opowiada o horrorze, który przeżył.

Mychajło Dianow, żołnierz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, który brał udział w obronie Mariupola i zakładów Azowstal, został uwolniony 21 września. Między Ukrainą a Rosją doszło do wymiany jeńców. 215 więźniów, w tym 108 wojskowych z pułku Azow, zostało wymienionych na 55 Rosjan i prorosyjskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka.

Podczas walk o Azowstal Mychajło Dianow został ciężko ranny – był postrzelony w obie nogi, a jego ręka została zmiażdżona. W czasie czterech miesięcy w rosyjskiej niewoli kość nie zrosła się we właściwy sposób. Zdjęcie żołnierza wstrząsnęło światem. Teraz opowiedział on brytyjskiej telewizji Sky News o horrorze, który przeżył w rosyjskim obozie w Leniwce.

Traktowali nas jak zwierzęta – relacjonuje Dianow. Jak przyznał, jeńcy byli celowo głodzeni. – Nie można było jeść. Dostawaliśmy 30 sekund na każdy posiłek. W tym czasie musieliśmy zjeść tyle, ile zdołaliśmy. Potem trzeba było się zatrzymać, wstać i od razu biec. Tak było cały czas. Celowo dostawaliśmy bardzo twardy chleb. Chłopaki, którym wybito zęby, nie mogli jeść w takim tempie – opowiada ukraiński żołnierz.

Nie brakowało innych tortur. Dianow opowiada, że jeńców bito kijami, rażono prądem i wbijano igły pod paznokcie. Rosjanie znęcali się nad więźniami także wtedy, gdy już ustalono wymianę.

Zostaliśmy rozebrani do naga. Zdjęli nam opatrunki medyczne, wszystko. Przeszukali nas. Później musieliśmy kucać przez pięć godzin, nie było żadnej ławki. Po prostu czekaliśmy. Nie wiedzieliśmy, co się z nami stanie – relacjonuje żołnierz. Jak opowiada, podróżował 36 godzin z zaklejonymi oczami, nie mając pojęcia, co się dzieje. Dopiero po odsłonięciu oczu uświadomił sobie, że wrócił do Ukrainy.

Wszyscy mają traumę. Uważam się za osobę silną psychicznie, ale dla mnie wiele rzeczy straciło na wartości – powiedział Mychajło Dianow.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie