Polityka i Społeczeństwo

Przez działania PiS Polska traci unijne miliony. Co na to rząd? “Jesteśmy w stanie ponieść ten koszt”

Rzecznik rządu
Flickr.com

– Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z prawem Unii, potrącić nam środki przekazywane do budżetu, to jesteśmy w stanie ponieść ten koszt – przekazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller, gdy odnosił się do ponaglenia KE w sprawie zapłaty kar za działalność kopalni Turów.

Konflikt z UE

Komisja Europejska poinformowała w środę opinię publiczną, że do Polski wysłała już aż dwa wezwania do zapłaty. Chodzi o słynną już sprawę kopalni w Turowie. Rzecznik Balazs Ujvari przekazał, że jeśli pieniądze z Polski nie zostaną przekazane UE, KE potrąci środki z unijnych funduszy należnych z budżetu.

Co na to rząd?

Jego rzecznik Piotr Müller, pytany o sprawę, powiedział, że rząd “zasadniczo nie zgadza się” z decyzją TSUE. Decyzja władz UE “wykracza poza [ich] kompetencje”.

Jeżeli Komisja Europejska będzie chciała ostatecznie, w sposób naszym zdaniem niezgodny z przepisami prawa unijnego, potrącić te środki z tych środków, które są przekazywane do budżetu polskiego, to oczywiście zawsze może tak zrobić – powiedział Müller PAP. Dodał, że rząd “jest w stanie ponieść koszt”, bowiem to “zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi”, oraz że “bezpieczeństwo Polaków pod kątem energetycznym jest najważniejsze”.

Reakcja opozycji

Na reakcję opozycji nie trzeba było długo czekać. – Płać z własnych pieniędzy – skomentował słowa rzecznika rządu wiceszef PO Cezary Tomczyk.

– 500 mln zł – tyle wynoszą kary. 500 mln zł Polska wydaje na walkę z rakiem! 500 mln zł – Tyle w 5 lat wydał rząd na dożywianie dzieci! – wyliczył polityk Platformy.

Przy pomnijmy, że kara nałożona na nas przez Trybunał Sprawiedliwości UE jest efektem konfliktu polsko-czeskiego. Czechy wniosły już rok temu do TSUE skargę przeciwko Polsce w związku z rozbudową kopalni w Turowie, jednocześnie domagając się nakazu wstrzymania wydobycia. Polskie władze nie zareagowały na to tak, jak chcieli Czesi.

Źródło: PAP, Twitter

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie