Polityka i Społeczeństwo

Przerażające scenariusze rozwoju pandemii w Polsce. 50 tysięcy zakażeń dziennie?!

szpital, pandemia
Shutterstock

Na biurkach resortu zdrowia wylądowały scenariusze rozwoju pandemii w Polsce, przygotowane przez naukowców. Czarny scenariusz zakłada 300 zgonów na dobę.

Naukowcy z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) przekazali resortowi zdrowia scenariusze rozwoju pandemii w Polsce. Modele matematyczne zostały przygotowane pod kątem najbliższych sześciu miesięcy i takich scenariuszy jest sześć. W zeszłym tygodniu przez cztery dni z rzędu liczba dobowych zakażeń przekraczała pół tysiąca, a w tym tygodniu rozwijająca się czwarta fala będzie testowała próg 700 zakażeń na dobę.

Według najbardziej optymistycznej wersji nowych i potwierdzonych zakażeń może być dziennie maksymalnie 15 tys. Zgodnie z tym przewidywaniem wzrost miałby się zacząć na początku listopada, a szczyt czwartej fali przypadłby na pierwszą połowę stycznia – informuje PolsatNews.pl, który zapoznał się z epidemicznym opracowaniem naukowców.

Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest model zakładający 40 tys. przypadków zakażeń na dobę. Z takimi liczbami służba zdrowia będzie musiała się zmierzyć w okolicach połowy listopada. Do obecnego stanu, czyli około 500 zakażeń dziennie, Polska wróciłaby z początkiem lutego.

Najczarniejszy wariant rozwoju infekcji wśród obywateli, zakłada liczbę na poziomie 50 tys. wykrytych zakażeń dziennie, ale nic na razie nie wskazuje na to, że miałby się sprawdzić. Jak informuje PolskatNews.pl, już w połowie października będzie wiadomo, który model matematyczny się spełnia.

Według najbardziej łagodnej prognozy naukowców z ICM UW do szpitali może trafić w okresie największego zaostrzenia około 7,5 tys. pacjentów. Według wariantu najbardziej pesymistycznego będzie to około 15 tys. chorych, którzy mogą wymagać m.in. tlenoterapii. Z przygotowanych modeli wynika, że codziennie do szpitali może trafiać od 1500 do ponad 3000 zakażonych, a służba zdrowia byłaby nadmiernie obciążona już od połowy października. Prognozy przewidują 300 zgonów dziennie.

Źródło: PolsatNews.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie